Italové vešli do ulic. Bouří se proti úsporným opatřením
Zaměstnanci v celé Itálii dnes na osm hodin zastavili práci na protest proti úsporným opatřením vlády. Stávku, kterou vyhlásil největší italský odborový svaz, shromažďující na šest milionů členů, provázely demonstrace v největších italských městech. Kvůli stávce nejely také některé mezinárodní spoje. Česka se omezení výrazně nedotkla.
Ke stávce, kterou vyhlásila Italská odborová ústředna (CGIL), se nepřipojily další dvě velké odborové organizace a fungování země proto nebylo výrazně omezeno. S náhradními trasami fungovala římská doprava, jezdila většina vlaků a pracovala také pošta.
Italskou veřejnost vehnala do ulic úsporná opatření vlády Silvia Berlusconiho. Plán v příštích dvou letech počítá se snížením rozpočtového deficitu o 45 miliard eur. Italská vláda chce zvyšovat daně a naopak snižovat státní výdaje.
Jak upozorňuje spolupracovník Českého rozhlasu v Itálii Josef Kašpar, Italové si uvědomují nutnost šetřit, ale chtějí, aby bylo ke všem přistupováno stejně. Názory na řešení problému se navíc napříč politickým spektrem italského parlamentu velmi liší. „Problém je v důvěryhodnosti politické třídy. Hlavně tedy vlády, ale do jisté míry i opozice,“ uvedl Josef Kašpar ve Světě o jedné pro Rádio Česko a dodal: „Itálie v rámci šedé ekonomiky přijde každoročně o 130 miliard eur a to je jen odhad.“
Dnešní demonstrace se zatím obešly bez vážného incidentu. Situace se podle Josefa Kašpara může rychle zhoršit a propuknout v lidové bouře podobné řeckým protestům. Italští levicoví aktivisté a členové nezávislých odborů USB už včera vnikli do budovy milánské burzy, kde se střetli s policií. Protestující zablokovali vchod do burzy a skandovali slogany proti vládě premiéra Silvia Berlusconiho a jejím úsporným opatřením.
České republiky se italské protesty výrazně nedotkly. Z pražského Ruzyňského letiště byly zrušeny čtyři lety společnosti Wizz Air.