Hladovka kvůli nedostatečné lékařské péči. Íránská laureátka Nobelovy ceny protestuje ve vězení

Letošní nositelka Nobelovy ceny za mír, vězněná íránská aktivistka Narges Mohammadíová, která bojuje proti útlaku žen v Íránu a za dodržování lidských práv, zahájila ve věznici protestní hladovku. Bojuje tak proti nedostatečné lékařské péči během svého zadržování a proti požadavku, aby ženy v její zemi musely nosit hidžáb, uvedla agentura AFP s odkazem na její rodinu.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Narges Mohammadíová na archivním rodinném snímku.

Narges Mohammadíová na archivním rodinném snímku. | Foto: rodinný archiv | Zdroj: Reuters

„Narges Mohammadíová informovala svou rodinu, že před několika hodinami zahájila hladovku. Máme obavy o její zdraví,“ uvedli její příbuzní v prohlášení.

Zemřela další mladá Íránka. Existuje podezření, že ji pro nenasazený šátek napadla mravnostní policie

Číst článek

Kampaň za osvobození Mohammadíové uvedla, že vězněná žena i její právník už několik týdnů usilují o její převoz do specializované nemocnice, kde by jí byla poskytnuta péče o srdce a plíce. Neupřesnila, jakými potížemi Mohammadíová trpí, popsala však, že u ní bylo provedeno echokardiografické vyšetření srdce.

Íránská státní média bezprostředně nepotvrdila, že Mohammadíová zahájila hladovku.

Jednapadesátiletá Mohammadíová pokračuje v protestních aktivitách navzdory četným zatčením a rokům stráveným za mřížemi.

Zůstala vůdčí osobností celonárodních protestů vedených ženami, které vyvolala loňská smrt 22leté ženy Kurdky Mahsy Amíníové. Ta zemřela loni v září ve vazbě po zatčení mravnostní policií údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb – šátek, který ženy v Íránu musí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti.

Symbol odporu proti íránskému režimu. Evropský parlament udělil Sacharovovu cenu Mahse Amíníové

Číst článek

Norský Nobelův výbor v říjnu uvedl, že letošní cena, kterou získala Mohammadíová, je také vyznamenáním statisíců lidí, kteří v předešlém roce demonstrovali proti íránskému teokratickému režimu, jenž diskriminuje a utiskuje ženy. Zároveň vyzval k jejímu propuštění. K výzvě se připojila řada západních politiků.

„Íránský režim ji třináctkrát zatkl, pětkrát ji shledal vinnou a odsoudil ji k celkem 31 letům vězení a 154 ranám bičem. Narges Mohammadíová je stále ve vězení,“ uvedl výbor při oznámení laureátky.

Mohammadíová v říjnovém prohlášení zveřejněném listem The New York Times slíbila, že zůstane v Íránu a bude pokračovat ve svém aktivismu, i kdyby to mělo znamenat, že zbytek života stráví ve vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme