‚Snažíme se, kouzlit ale neumíme.‘ Irácký premiér Mahdí dal za pravdu protestujícím proti korupci

Po několikadenních protestech proti korupci a přetrvávajícím ekonomickým a sociálním problémům uznal irácký premiér Ádil Abdal Mahdí požadavky demonstrantů za oprávněné. Demonstrace v pátek ale přes jeho slova sílí. Zemřelo při nich podle zdravotnických zdrojů, na něž se odvolala agentura Reuters, už 65 lidí. Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr vyzval večer vládu k demisi. Chce, aby se za mezinárodního dohledu konaly předčasné volby.

Bagdád (Aktualizováno: 22:54 4. 10. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký premiér Ádil Abdul Mahdí

Irácký premiér Ádil Abdul Mahdí | Foto: Iraqi Parliament Office/Handout | Zdroj: Reuters

„Abychom zastavili další krveprolévání, musí vláda odstoupit a za dohledu OSN se musí konat předčasné volby,“ uvedl Sadr v dopise, který zveřejnil jeho úřad.

Protesty dál sílí a jenom v Bagdádu dnes přišlo podle agentury AP o život deset lidí, v minulých dnech pak 16. Velký počet obětí zaznamenalo město Násiríja na jihu země, kde při demonstracích zemřelo 18 osob, mrtvé hlásí i další města. Situace v Bagdádu byla nepřehledná, úřady tvrdí, že za smrt čtyř lidí jsou odpovědní „neidentifikovaní odstřelovači“.

Během protikorupčních protestů zemřelo 18 lidí. Irácké úřady nařídily zákaz vycházení v Bagdádu

Číst článek

Na několika místech na jihu země, ale také v Bagdádu, byl vyhlášen zákaz vycházení, úřady rovněž výrazně omezují přístup k internetu či na sociální sítě, kde se demonstranti svolávají. Zavést tato opatření bylo podle Mahdího těžkou volbou, je to ale prý nutné.

Mahdí řekl, že volání protestujících po boji s korupcí je správné, ale že vládě je třeba s její prací pomoci. Přislíbil, že se pokusí prosadit zákon, který by chudým rodinám garantoval základní příjem.

Bojkot parlamentu

Agentura DPA připomíná, že kritici už léta přední irácké politiky obviňují, že své pozice využívají hlavně k tomu, aby obohatili sebe i své spojence. Na indexu korupce mezinárodní organizace Transparency International patří Iráku 168. místo z celkových 180.

Ke kritikům politiků se v pátek připojil nejvyšší šíitský duchovní země ajatolláh Alí Sistání. Obvinil poslance, že neprosazují reformy, které by skoncovaly s korupcí. Další vlivný šíita Muktada Sadr, jehož koalice zvítězila v loňských parlamentních volbách, oznámil, že přerušuje účast na jednáních parlamentu, dokud vláda nepřijme program, který bude brát ohled na přání občanů. Požádal členy svého bloku, aby stejně jako on začali parlamentní schůze bojkotovat. Sadrova koalice má v 329členném parlamentu 54 křesel.

V centru Bagdádu se i přes zákaz vycházení sešly menší skupinky demonstrantů. Policie po nich podle agentury AFP střílela ostrými náboji. Na náměstích a v ulicích dohlíží na dodržování zákazu vycházení armáda. 

Pouť do Karbaly

Šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání, který má mezi většinovými iráckými šíity silný politický vliv, ve svém kázání v pátek vyjádřil demonstrujícím podporu a vyzval vládu, aby vyhověla jejich požadavkům. Nevyzval však přímo k pokračování protestů. „Vláda musí plnit svůj úkol a zlepšit veřejné služby, najít práci nezaměstnaným, vystříhat se klientelismu ve veřejných službách a skončit v nich s korupcí,“ prohlásil jménem Sistáního jeho zástupce ve městě Karbalá na jihu země.

Právě do Karbaly v těchto dnech míří miliony šíitských poutníků, kteří slaví muslimský svátek ášúrá. Írán vydal doporučení, aby jeho občané odchod do Iráku odložili, dokud se situaci v zemi neuklidní. Jeden z íránských duchovních také obvinil Spojené státy a Izrael, že protesty podněcují, aby pouť do Karbaly překazily. Té se každoročně účastní několikanásobně víc lidí, než poutě do Mekky. Jen z Íránu loni na jih Iráku přišlo 1,8 milionu poutníků.

Zlepšení obchodní výměny i rozšíření íránského vlivu. Na irácko-syrské hranici otevřeli přechod

Číst článek

Současné protesty jsou doposud nejsilnější od začátku Mahdího vlády, který do funkce premiéra nastoupil před necelým rokem. Infrastruktura v zemi je po desetiletích ozbrojených konfliktů v troskách. V současnosti zažívá Irák vzácné období míru, podle mnohých občanů jej však vláda dostatečně nevyužívá k tomu, aby zemi pozvedla.

Události v Iráku vzbuzují pozornost i v zahraničí. OSN vyzvala k rychlému vyšetření policejních zásahů. Tři státy v oblasti Perského zálivu – Kuvajt, Bahrajn a Katar – nedoporučují svým občanům cestovat do Iráku. Ti, kdo tam nyní jsou, mají neprodleně odjet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme