‚Morální selhání‘. Zatímco Indové shání na sítích kyslík i volná lůžka, vláda se snaží cenzurovat kritiku

Druhá vlna epidemie udeřila v Indii s výrazně vyšší razancí než ta první a řada tamních nemocnic se ocitá na hraně kolapsu. Volná lůžka se stejně jako zásoby kyslíku stávají nedostatkovým zbožím, lidé je proto shánějí, kde se dá. Velmi často se tak děje na sociálních sítích, kde se kromě proseb zoufalých lidí šíří i kritika namířená proti vládě. Platformy jako twitter nebo facebook tak čelí sílícímu tlaku, aby kritické komentáře stáhly.

Dillí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacienti s covidem v Indii čekají před nemocnicí v sanitkách na příjem

Pacienti s covidem v Indii čekají před nemocnicí v sanitkách na příjem | Foto: Amit Dave | Zdroj: agentura Reuters

Jedním z těch, kdo se v době zuřící epidemie snaží vyhledat pomoc na sociálních sítích, je i Adžaj Koli.

Indie hlásí přes 300 tisíc nakažených, jde o nejvyšší denní přírůstek na světě

Číst článek

V sobotu se musel vypořádat se smrtí otce, před více než týdnem ale měla pozitivní test na koronavirus i jeho matka, pro kterou se nyní snaží sehnat kyslík prostřednictvím sociální sítě Twitter, popisuje americký deník The New York Times.

S ohledem na kritickou situaci je strach obyvatel Indie všudypřítomný. Jak o víkendu informovala britská BBC, řada indických nemocnic je natolik vytížená, že pacienti často umírají při čekání na ošetření, ale také v prostředí domova.

Sociální sítě proto zaplavují prosby lidí volajících po kyslíkových lahvích i volných lůžkách v nemocnicích, které se nejčastěji šíří pod hashtagy #CovidSOS nebo #COVIDEmergency2021.

Právě online prostor se pro obyvatele Indie stal důležitým místem k vyhledání pomoci, pro úřady je ale zároveň trnem v oku. Na twitteru, facebooku a dalších platformách se totiž kromě zoufalosti odráží také rozhořčenost části populace, která ze současné situace viní vládu s premiérem Naréndrou Módím.

Předseda vlády o víkendu přiznal, že epidemie koronaviru „otřásla celým národem“, a vyzval lidi k opatrnosti. Jeho vláda ale čelí kritice, že sama polevila v ostražitosti a povolila konání obřích předvolebních mítinků i pořádání náboženského festivalu, který přitáhl statisíce věřících.

Vlnu pobouření, která se v posledních dnech šíří po sociálních sítích, se nyní indické úřady snaží zastavit.

Nepřijatelná cenzura

Podle deníku The New York Times vláda nařídila smazat zhruba stovku příspěvků, které obsahovaly kromě kritiky opozičních politiků také výzvy k Módího rezignaci. Například společnost Twitter už během víkendu potvrdila, že desítky kritických komentářů na žádost úřadů stáhla.

Nové mutace, zahlcené nemocnice a fronty před krematorii. Druhá vlna covidu udeřila v Indii naplno

Číst článek

Jedním z nich se podle BBC stal příspěvek ministra práce ve státě Západní Bengálsko Moloje Ghataky, který obvinil Módího ze špatného řízení epidemie a přisoudil mu odpovědnost za úmrtí spojená s nákazou koronavirem. Svůj tweet doprovodil fotografií z předvolebního mítinku premiéra, vedle které postavil obrázek zachycující kremaci zemřelých. Staženy byly i další podobné příspěvky.  

Podle německé televize Deutsche Welle se indické úřady odvolávají především na zákon o informačních technologiích z roku 2000, který je kritiky často označován jako nástroj cenzury. V nedělním prohlášení ale vláda argumentovala především tím, že stažené příspěvky „šířily falešné nebo zavádějící informace“ a vytvářely mezi obyvateli paniku.

Znepřístupnění desítek komentářů na sociálních sítích ale kritiku veřejnosti ještě víc rozvířilo.

Podle BBC teď internetoví uživatelé obviňují vládu z toho, že se místo zachraňování životů soustředí na cenzuru nepohodlných příspěvků.

Například politolog univerzity v Dillí Aftam Alam zase poukazuje na skutečnost, že odstraňovat tweety je pro vládu snazší než zajistit potřebné dodávky kyslíku.

Because you know it’s easier to take down tweets than it is to ensure oxygen supplies.

Via Shuddhabrata Sengupta

"On the Centre's request, Twitter takes down 52 tweets criticising India's handling of the pandemic"

10:34 – 25. 04. 2021

37 81

Indický novinář zpravodajského serveru The Verge a spolupracovník televize CNBC Nilaj Patel pak odstraňování příspěvků v době „humanitární katastrofy“ označuje dokonce za „morální selhání“.

Mezitím se krize způsobená druhou vlnou koronaviru v zemi prohlubuje. Indie, která má 1,4 miliardy obyvatel, v současnosti zaznamenává největší přírůstky nakažených na světě, nemocnice proto nával pacientů nezvládají. Pomocnou ruku při řešení situace už Indii nabídly Spojené státy, Velká Británie, ale také Evropská unie, odkud mají dorazit hlavně léky, kyslík a ochranné prostředky.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme