Prokuratura: Jána Kuciaka zavraždili kvůli práci. Hledáme muže, který by mohl mít informace
Slovenská speciální prokuratura zveřejnila portrét muže, který by podle ní měl mít zásadní informace o únorové vraždě Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jde údajně o důležitého svědka, který se mohl pohybovat v době vraždy v okolí místa činu. Prokurátor znovu zdůraznil, že motivem dvojnásobné vraždy byla Kuciakova novinářská činnost.
„Vražda byla profesionální a na objednávku,“ uvedl prokurátor. Věří, že se vyšetřovatelé dopracují k úspěšnému výsledku. Vyšetřování se v současnosti zaměřuje na dvě oblasti Kuciakovy práce. Odmítl je blíže určit. Původně existovalo na 30 verzí.
„Na místě činu se mohla pohybovat zatím neidentifikovaná osoba, která by mohla mít informace o vraždě nebo o pachatelích,“ citoval prokurátora server Pravda.sk.
Máme pochybnost, zda je vyšetřování Kuciakovy vraždy nezávislé, napsalo na 300 slovenských novinářů
Číst článek
Za spekulaci označil prokurátor otázku, jestli muž na portrétu může být pachatel.
Slovenské orgány na vyšetřování spolupracují nejen s italským týmem, ale také s Europolem a americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). Europol i FBI přispěly cennými analýzami.
Celkem proběhlo přes 30 ohledání místa činu nebo dalších domovních prohlídek, soudy vydaly 57 příkazů k použití odposlechů a bylo zadrženo sedm podezřelých italské národnosti. Všichni byli následně propuštěni, píše server Aktuality.sk.
Chyby ve vyšetřování
Prokurátor také potvrdil, že vyšetřovatelé udělali během úvodních prohlídek chyby. Přestože se je podařilo odstranit, došlo ke ztrátě některých informací.
Co se týče Radovana Bránika, který na svém blogu napsal, že má informace o možných objednavatelích vraždy, „jeho verzi bude věnována pozornost, pokud bude relevantní“.
Sedmadvacetiletý Ján Kuciak a jeho stejně stará snoubenka Martina Kušnírová byli zavražděni 21. února v jejich domě nedaleko Trnavy. Kuciak pracoval pro server Aktuality.sk. Jako investigativní reportér psal o aktivitách podnikatelů na východním Slovensku, působení italské mafie a jejím napojení na vládu nebo podezření z daňových podvodů.
Rezignace, demonstrace
Kuciakova nedokončená práce vedla k demisi slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka, premiéra a předsedy strany Smer-SD Roberta Fica a odchodu policejního prezidenta Tibora Gašpara. Premiérem se poté stal místopředseda Smeru-SD Peter Pellegrini. V jeho vládě zůstala většina ministrů Ficova kabinetu.
Desítky tisíc lidí se zúčastnily největších protivládních demonstrací od roku 1989. V srpnu na 300 slovenských novinářů podepsalo otevřený dopis, v němž vyjádřili pochybnosti nad nezávislostí vyšetřování.