Húsíové zaútočili na americký torpédoborec. ‚Střelu jsme zničili,‘ reagují USA
Íránem podporovaní jemenští povstalci Húsíové v Adenském zálivu odpálili protilodní střelu na americký torpédoborec USS Carney, oznámilo regionální velitelství americké armády CENTCOM. Střela byla podle něj zničena. Britská agentura pro námořní bezpečnost Ambrey později uvedla, že na obchodní lodi jihovýchodně od jemenského města Adenu propukl požár poté, co plavidlo zasáhla střela. Posádka je podle ní v pořádku.
„USS Carney střelu úspěšně sestřelila. Nebyli hlášeni zranění ani škody,“ uvádí příspěvek CENTCOM na platformě X. Útok podle amerického prohlášení vycházel z té části Jemenu, kterou kontrolují šíitští povstalci Húsíové.
Česká ekonomika může kvůli útokům jemenských povstalců další rok stagnovat, předpovídá ekonom
Číst článek
Šíitští povstalci, kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná, od listopadu útočí na komerční plavidla v oblasti. Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele proti Hamásu v Pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě.
Ta zahájila vojenskou operaci v Gaze v odvetě za loňské říjnové teroristické útoky palestinského hnutí Hamás na jižní Izrael. Spojené státy a Británie na útoky opakovaně reagovaly použitím síly, zcela zastavit útoky vůči plavidlům se jim však stále nepodařilo.
V úterý večer Bílý dům vydal společné prohlášení 24 zemí včetně USA, Británie, Německa či České republiky, v němž odsuzují „nelegální a bezdůvodné“ útoky Húsíů, které ohrožují mezinárodní lodní dopravu v oblasti Rudého moře, a žádají jejich ukončení.
Kvůli občanské válce v Jemenu, která trvá od roku 2014, jsou asi tři čtvrtiny jeho obyvatel závislé na mezinárodní pomoci. Ozbrojený konflikt v zemi si vyžádal přes 150 000 obětí a další desítky tisíc lidí zemřely hladem či kvůli epidemiím cholery. Podle OSN tato válka způsobila jednu z největších humanitárních katastrof na světě.