Firma Huawei je ochotná ukázat svá zařízení pro vývoj produktů, oznámil v Davosu její šéf
Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei je připraven umožnit zahraničním představitelům návštěvu svých zařízení pro vývoj produktů. Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu to v úterý uvedl předseda společnosti Liang Chua. Huawei čelí obavám, že čínská vláda by mohla využívat jeho produkty ke špionáži. Firma podezření odmítá.
„Provozujeme své aktivity po celém světě a v každé zemi dodržujeme všechny místní zákony a předpisy,“ uvedl Liang, kterého cituje agentura Reuters. Vyzval rovněž k předložení důkazů, že produkty Huawei představují bezpečnostní riziko.
Úřad označuje za riziko železo, nikoliv software. To přece bylo úplně hloupé, řekl Filip ke kauze Huawei
Číst článek
Před používáním softwaru a hardwaru Huawei varoval v prosinci i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Huawei už kvůli obavám ohledně špionáže čelí restrikcím na některých západních trzích včetně Spojených států. Liang v úterý upozornil, že firma by se mohla odklonit od zemí, ve kterých čelí restrikcím, a přesunout svou technologickou spolupráci do zemí, kde je vítána.
Liang v úterý rovněž vyzval k „rychlému vyřešení“ kauzy kolem finanční ředitelky a dcery zakladatele podniku Meng Wan-čou (známé též jako Sabrina nebo Cathy Mengová). Ta byla v prosinci na žádost USA zadržena v Kanadě. Spojené státy ji viní z obcházení amerických sankcí vůči Íránu.
Čína v úterý vyzvala Spojené státy, aby zatykač zrušily a upustily od žádosti o vydání Mengové. Americké ministerstvo spravedlnosti však uvedlo, že bude o vydání dál usilovat. „Sledujeme tu záležitost velmi pozorně, ale nejsme v přímém kontaktu s úřady,“ uvedl Liang.
Po zatčení Mengové byli v Číně zadrženi kanadský podnikatel Michael Spavor a bývalý diplomat Michael Kovrig, a to kvůli podezření z aktivit, které ohrožují národní bezpečnost. Liang v úterý zopakoval tvrzení podniku, že zadržení Kanaďanů nemá s firmou Huawei žádnou souvislost.