Polská tajná služba varuje před Huawei, vládě doporučila skončit s jejími technologiemi
Polská civilní kontrarozvědka ABW varovala vládu před využíváním technologií čínských firem. Vláda takový krok zvažuje. V pondělí to uvedl deník Rzeczpospolita. Právě zaměstnance čínského koncernu Huawei a bývalého kapitána ABW zadržela minulý týden kvůli špionáži pro Čínu polská tajná služba.
„ABW připravila doporučení týkající se využívání produktů a služeb čínských telekomunikačních firem. Informace byly doručeny ministerstvům,“ řekl deníku Rzeczpospolita mluvčí vládního koordinátora tajných služeb Stanisław Żaryn.
Huawei? Nepoužívat
Podle informací prestižního deníku na doporučení služby ABW polská vláda zvažuje, že přestane mobily čínských značek používat. Pro státní správu teď platí varování před jejich používáním.
Kapitán Piotr, polonista Wej-ťing. Kdo jsou muži obvinění z čínské špionáže ve Varšavě?
Číst článek
Státní tajemník ministerstva digitalizace Karol Okoński o víkendu řekl agentuře Reuters, že vláda nyní zváží další postup a vyhodnotí, zda její „rozhodnutí může zahrnovat i konec používání“. Není však podle něho pravděpodobné, že by vláda sáhla k nějaké náhlé změně.
V Polsku se přitom – na rozdíl od mnoha dalších států – o pochybnostech týkajících společnosti Huawei dosud hlasitěji nediskutovalo.
Tamní média v prosinci sice zaregistrovala změnu amerického postoje i varování českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), ale zpráva liberálního deníku Gazeta Wyborcza o vlivu Číny z loňského prosince je jednou z nemnoha.
Podle deníku technologie Huawei používá například polské ministerstvo financí nebo Správa sociálního zabezpečení. Ve velkém pak také tamní mobilní operátoři T-Mobile a Orange, a to v souvislosti se zaváděním sítě 5G. Na začátku loňského listopadu šéf politického kabinetu premiéra Marek Suski avizoval, že Huawei u Varšavy postaví technologické centrum.
Špionážní aféra Piotra D.
V pátek polská tajná služba zveřejnila informaci o zadržení Poláka Piotra D. a čínského občana Wej-ťinga W., oba měli pracovat pro čínskou tajnou službu. Za špionáž jim hrozí až desetiletý trest.
Polák přitom dříve v civilní kontrarozvědce ABW pracoval a podílel se na zavádění systému vládního komunikačního kanálu pro utajované informace. Číňan vystudoval polonistiku a dřív pracoval na čínském konzulátu v Gdaňsku, později nastoupil do polské pobočky čínského koncernu Huawei, kde působil jako obchodní ředitel. Firma ho po jeho zadržení propustila.
„To, že Číňané vedou agresivní politiku špionáže, bylo jasné, ale fakt, že s nimi spolupracoval tak vysoký důstojník a nikdo to neohlídal, je překvapivý,“ komentoval věc pro deník Rzezcpospolita bezpečnostní expert Krzysztof Liedel z varšavské soukromé univerzity Collegium Civitas.
Za špionáž hrozí oběma mužům až desetiletý trest. „Postup v případu je plně postaven na tajných materiálech a jeho stav a charakter nedovolují poskytování dalších informací,“ řekl médiím o víkendu Stanisław Żaryn, mluvčí vládního koordinátora tajných služeb.