Hoteliéři na řeckých ostrovech si zoufají. Turistů prý letos kvůli migrantům ubude
Tisíce uprchlíků a minimum turistů. Taková je situace na řeckých ostrovech v Egejském moři. Denně tam, i přes schválenou deportaci běženců, připlouvají další a další migranti. I jinak pravidelní návštěvníci své dovolené proto ruší.
Dveře se u paní Neli, čiperné důchodkyně, která vede malý hotýlek přímo u pláže, doslova netrhnou. Ovšem jen v těchto dnech, kdy se na ostrov Lesbos sjeli novináři prakticky z celého světa.
Začátek deportací je velké mezinárodní téma. Jde však o nárazovou akci a kdo se nechce, jak se říká, přiživit na uprchlické krizi, tak ztrácí výdělek.
„Některé hotely až do Vánoc ubytovávaly uprchlíky a musím říct, že měly slušné zisky. Dvoulůžkový pokoj i v té nejobyčejnější ubytovně prodávaly za sto eur. A podobně na tom profitovali i prodejci lodních lístků, ale jde jen o krátkodobý efekt,“ vypráví hoteliérka Neli.
Hlavně Syřané občas zazvonili u jejích dveří a ona jim poskytla jídlo a deky. Nikoho z nich ovšem neubytovala.
„Víte, já spolupracuji s různými agenturami, a kdyby na jejich stránky, na sociální sítě a vůbec na internet někdo napsal, že jsem tu měla migranty, hned by se to rozneslo a už by ke mně žádný host nepřijel. Tak to prostě je,“ popisuje.
„Stačí, že už je celý ostrov uprchlickou krizí poznamenán. Například turisté z Německa nebo Nizozemska, kteří u nás pravidelně trávili léto, teď píší, že už nepřijedou. Že se nebudou slunit v místech, kde na hladině plují mrtvá těla běženců,“ dodává Neli.
Vypadali odevzdaně, líčí zpravodaj ČRo první deportaci migrantů z Řecka do Turecka
Číst článek
Na krizi se ale podle ní podílejí i řecké úřady, které jsou prý za současný stav odpovědné.
„Místní vláda toho moc neudělala, na rozdíl od různých mezinárodních organizací, ať už UNHCR, nebo dalších. Jen díky nim tu většina běženců žije v relativně slušných podmínkách a je o ně postaráno.“
Migranti však i nadále přijíždějí a Řecko jejich nápor nezvládá. Hoteliéři, alespoň ti působící na ostrovech v Egejském moři, proto hledí do budoucna s velkými obavami.
„Nikdo neví, co bude. Zda a jak se Řekové s Turky dohodnou. Ankara přitom teď dobře ví, že Evropa od sebe Řecko de facto odřízla, takže si myslím, že k nám Turci pošlou ještě více uprchlíků,“ uvádí Neli.