Demonstranti v Hongkongu opět vyšli do ulic. Policie použila slzný plyn a gumové projektily

Hongkongská policie v pátek zasáhla proti demonstrantům, k jejich rozehnání použila slzný plyn, pepřový sprej a gumové projektily. Jedná se o další z řady tvrdých střetů mezi protestujícími a policií během 14 týdnů trvajících prodemokratických manifestací. Otázku vývoje v Hongkongu v pátek nastolila německá kancléřka Angela Merkelová během návštěvy v Číně, napsaly zahraniční agentury.

Hongkong/Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky protestujících se ve večerních hodinách shromáždily před stanicí metra v hustě obydlené oblasti na poloostrově Kowloon, kde postavily barikády. Někteří z nich se i přes kovové mříže dostali do uzavřené stanice, kde strhávali informační cedule a stěny pomalovali graffiti. Policie do davu střílela gumovými projektily a zasáhla je slzným plynem a pepřovým sprejem. Slzný plyn proti davu použila na stejném místě také v pondělí.

‚Občanům Hongkongu musejí být zajištěny jejich práva a svobody,‘ řekla Merkelová při návštěvě Číny

Číst článek

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod čínskou správu. Od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“ a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Kritici však tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová tento týden slíbila úplné stažení návrhu zákona o vydávání podezřelých do pevninské Číny. Slib ale aktivisty neuspokojil. Propekingskou vládu proto vyzývají k nezávislému vyšetření údajné policejní brutality při zásazích proti protestům, propuštění zadržených demonstrantů a zcela svobodné volby.

Demonstrace pokračují

Dokud nebudou tyto požadavky splněny, chtějí aktivisté v protestních akcích pokračovat. Na sobotu svolali organizátoři velkou demonstraci před hongkongské mezinárodní letiště, které patří k nejrušnějším na světě. Jejich cílem je narušit dopravu na letiště.

Protesty proti návrhu extradičního zákona začaly v Hongkongu v červnu a v některých dnech při nich vyšly do ulic i statisíce lidí. V pátek studenti v Hongkongu před několika školami vytvořili lidské řetězy.

Byly mezi nimi například studentky katolické dívčí školy v modrých školních uniformách, které doplnily obličejovými maskami, jimiž se demonstranti chrání na protestních akcích před slzným plynem.

,Pomůže dialog‘

O gradující situaci v Hongkongu v pátek diskutovala při setkání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem v Pekingu Angela Merkelová. „Zdůraznila jsem, že občanům Hongkongu musejí být zajištěny jejich svobody a práva,“ řekla Merkelová.

Bojkot škol. Studenti v Hongkongu dál pokračují v protivládních demonstracích

Číst článek

„V současné situaci je nutné předejít násilí, pomůže jedině dialog. Objevují se náznaky, že správkyně Hongkongu tento dialog zahájí. Doufám, že se tak stane,“ dodala kancléřka.

Čínský premiér na tiskové konferenci s Merkelovou prohlásil, že Peking ve vztahu k Hongkongu respektuje model „jedna země, dva systémy.“ „Podporujeme hongkongskou vládu ve snaze ukončit násilí a chaos v souladu se zákony a zajistit Hongkongu dlouhodobou prosperitu a stabilitu,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme