Přeživší holokaustu musí znovu prchat před válkou. Útočiště našli v Izraeli, přicestovali záchranným letem

V Izraeli ve středu přistálo 21 přeživších holokaustu, kteří uprchli před válkou na Ukrajině. Informuje o tom zpravodajský web The Times of Israel. Izrael si ve čtvrtek připomíná oběti nacistické genocidy.

Tel Aviv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přeživší holokaustu, stoletá Dova Govergevizová

Přeživší holokaustu, stoletá Dova Govergevizová | Foto: Nir Elias | Zdroj: Reuters

„Nikdy by mě nenapadlo, že se to bude opakovat - že ve svém věku budu muset znovu prchat před válkou a budu kolem sebe slyšet zvuky vybuchujících bomb. Už jednou jsem porazila Hitlera, přežila jsem holokaust. Mám dceru, dvě vnoučata a tři pravnoučata. Teď jsem opět uprchlicí, která se snaží zachránit si život,“ řekla podle serveru 88letá Ninel Žylynská v letadle před odletem do Izraele.

Máme společného nepřítele. Musíme se spojit a pomáhat, říká jeden z izraelských vojáků na Ukrajině

Číst článek

„Byla jsem uprchlicí v roce 1941, teď jsem se stala uprchlicí znovu,“ dodala žena, která přiletěla s dalšími osmi přeživšími holokaustu. Ti přicestovali speciálním záchranným letem z Moldavska, jelikož ze zdravotních důvodů nemohli letět běžnou linkou. Na palubě bylo dalších 12 uprchlíků, kteří nebyli přeživšími holokaustu, ale rovněž měli zdravotní potíže, uvedla izraelská záchranná služba ZAKA.

Nejstarší cestující byla 99letá Taťjana Rjabajová, která přiletěla se svou 73letou dcerou. „Do poslední chvíle jsem nevěřila, že budu muset utéct. Nevěřila jsem, že ve svém věku budu muset cestovat záchranným autobusem déle než den, když kolem mě vybuchují bomby, a že se budu muset bát o život své dcery,“ řekla.

Poznamenala, že podobně musela prchat za holokaustu, kdy přišla o část rodiny. „Tehdy jsme také cestovali do daleké části Ruska, cesta byla také nebezpečná, ale chtěli jsme si zachránit život,“ uvedla.

Dalších 12 přeživších holokaustu dorazilo do Izraele pravidelnými lety dříve ve středu, uvedlo Mezinárodní společenství křesťanů a židů (IFCJ), které zorganizovalo jejich cestu a většinu dalších letů přepravujících ukrajinské uprchlíky do Izraele.

‚Domovy v plamenech‘

Zdaleka přitom nejde o jediné přeživší holokaustu, kteří od začátku ruské invaze na Ukrajinu našli nový domov v Izraeli.

Myslím si, že holokaust nelze přirovnat k ničemu jinému, odmítl Bennett slova Zelenského

Číst článek

Mezi více než 15 000 lidmi z Ukrajiny, Ruska a Běloruska, kteří v posledních dvou měsících emigrovali do Izraele, je podle odhadů asi 500 přeživších holokaustu, píše The Times of Israel s odkazem na statistiku ministerstva pro imigraci a absorpci.

„Většina těchto lidí neplánovala opustit Ukrajinu, jejich domovy jsou ale v plamenech a Izrael se stane jejich dalším domovem,“ uvedl Benny Haddad z IFCJ.

Žilinská popsala utrpení, které na Ukrajině prožila. „Charkov jsem opustila před dvěma týdny. Celé město bylo zničeno. Všichni v mém domě se schovali ve stanici metra, ale já jsem tam kvůli svému zdravotnímu stavu nemohla. Zůstala jsem v bytě sama deset dní. Cítila jsem se jako na samotce. Vypnuli nám proud, už jsem neměla skoro nic k jídlu. Nemohli se ke mně dostat dobrovolníci ani rodina,“ řekla.

 ‚Noční můra‘

„Říkala jsem si, proboha, to je noční můra! Další válka s bombami, evakuací a opuštěním domova, kdy si nejste jistí, zda přežijete, nebo ne,“ řekla stoletá Dova Govergevizová pocházející z ukrajinského hlavního města.

Ruští Židé prchají před Putinem

Číst článek

Poprvé musela opustit domov, když jí bylo okolo dvaceti, nakonec našla útočiště ve stovky kilometrům vzdáleném Uzbekistánu, ze kterého se vrátila až po konci světové války.

„Tehdy jsme věděli, že máme nepřítele, Hitlera. Hitler a Německo napadli naši zemi. Ale teď se ukazuje, že bojujeme proti zemi, kterou jsme považovali za našeho ‚staršího bratra‘,“ vzpomínala přeživší holokaustu.

Další přeživší holokaustu a rovněž rodák z Charkova Valerij Kanijevskyj spolu s manželkou k odjezdu do Izraele povzbuzoval svého syna. Sami ho přitom plánovali jen navštěvovat. „Naše plány změnila válka. Vyhodili naše město do povětří. Je to hrozný pocit. Střelba a výbuchy prostě nikdy neustaly a pocit hrozného strachu nás provázel neustále,“ řekl 83letý muž.

„Když začala druhá světová válka, byl jsem malý. Dodnes si ale náš útěk dokonale pamatuji. Pamatuji si bombardování i ten strach. Je to přesně ten stejný pocit, jaký máme nyní,“ dodal.

Bára Košťálová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme