Hashtagy roku 2017: sociální sítě ovládly #MeToo, #TakeAKnee i Trumpovo #Covfefe

Sexuální obtěžování pod #MeToo, protesty hráčů amerického fotbalu pod #TakeAKnee nebo omyl amerického prezidenta Donalda Trumpa pod #Covfefe. To jsou jen některá témata a hashtagy, které dominovaly sociálním sítím v roce 2017. Hashtagy umožňují uživatelům zapojit se do konverzací přesahujících světové kontinenty. Klíčovými slovy označují příspěvky k teroristickým útokům nebo sociálním otázkám, například na twitteru nebo instagramu, píše BBC.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální sítě (ilustrační foto)

Sociální sítě (ilustrační foto) | Foto: LoboStudioHamburg/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

1. #MeeToo

Jedním z předních klíčových slov letošního roku je #MeeToo, informuje BBC. Muži a ženy pomocí něj sdílejí na sociálních sítích své příběhy týkající se sexuálního obtěžování.

'Celá jsem se třásla a propukla jsem v nezadržitelný pláč.' Salma Hayeková popsala sexuální útoky Weinsteina

Číst článek

Vznik kampaně #MeToo byl reakcí na aféru sexuálního obtěžování žen vlivného amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, který má na svém kontě filmy jako Pulp Fiction, Zamilovaný Shakespeare nebo Nespoutaný Django.

V souvislosti s kauzou zveřejnila herečka Alyssa Milanoová v polovině října na twitteru výzvu, aby si všichni, kdo se někdy za svůj život stali obětí sexuálního obtěžování, přidali na své sociální sítě dvě slova v jednom hashtagu #MeToo, v překladu Já také.

„Navrženo přítelem: Kdyby všechny ženy, které byly sexuálně obtěžovány nebo napadeny napsaly 'Já také' do statusu, mohly bychom lidem ukázat rozsah tohoto problému," vysvětlila Milanoová.

#MeToo: Weinsteinův případ zmobilizoval ženy na sítích. Hromadně píší o sexuálním obtěžování

Číst článek

Zpopularizovala tak činnost americké černošské aktivistky Tarany Burkeové, která pod tímto hashtagem bojuje proti sexuálnímu násilí již od roku 2007.

Mezi říjnem a prosincem byl hashtag použit na twitteru ve více než šesti milionech statusech. S obtěžováním se svěřovaly i Češky.

2. #TakeAKnee 

Klíčové slovo #TakeAKnee souvisí s gestem, které používali hráči amerického fotbalu. Několik stovek sportovců v různých zápasech americké NFL nezůstalo stát při národní hymně, ale poklekli na jedno koleno.

Vkleče proti Trumpovi. Během hymny protestovaly stovky hráčů NFL. Neakceptovatelné, napsal prezident

Číst článek

Protest odstartoval hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick v srpnu 2016, který tak chtěl upozornit na rasové problémy. „Policejní brutalita je obrovský problém, který je potřeba řešit. Je mnoho témat, o kterých je potřeba se bavit a která je potřeba oživit," uvedl tehdy.

Kromě původního smyslu ale sportovci protestovali také proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Šéf Bílého domu pak dokonce vyzval k jejich vyhazovu. Trump vyzval majitele klubů, jejichž hráči nestojí při hymně, že by měli takové „zk****syny“ okamžitě stáhnout ze hřiště a vyhodit.

„Klečení je nepřijatelné. Sportovní fanoušci by nikdy neměli souhlasit s hráči, kteří nejsou pyšní na svou hymnu a vlajku. NFL by měla změnit svou politiku,“ napsal také prezident na sociální síti Twitter.

Fanoušci na protest reagovali různě. Někteří zatleskali, ozval se ale i pískot. Během tří zářijových dnů byl #TakeAKnee obsažen ve zhruba 1,2 milionu tweetů.

Fotbalisté Washingtonu Redskins během protestu | Foto: Brad Mills-USA TODAY | Zdroj: Reuters

3. #Covfefe

Americký prezident Donald Trump se na internetu postaral koncem května o značný rozruch. Na sociální síti Twitter použil patvar „covfefe“. „Navzdory neustálému negativnímu zpravodajskému covfefe," napsal v půlnočním tweetu Trump.

Kód pro jaderné zbraně nebo pokémon? Internet se baví Trumpovým patvarem 'covfefe'

Číst článek

Během dvou hodin jej sdílelo na 70 tisíc uživatelů. Ráno ale Trump ostře sledovaný tweet smazal a nahradil ho jiným.

„Kdo dokáže zjistit, co je skutečný význam covfefe??? Užijte si to!" napsal následně v novém tweetu šéf Bílého domu, který je aktivitou na twitteru pověstný.

Lidé si ale už marně lámali hlavu, co měl šéf Bílého domu na mysli. Za 24 hodin byl #covfefe použit v 1,4 milionu tweetech.

Prezident zřejmě větu nedokončil a s překlepem předčasně zveřejnil. Lidé ale spekulovali, že covfefe by mohlo být heslem k odpálení amerických jaderných zbraní. Jiní se pak s odkazem na údajné ruské vměšování do amerických voleb domnívali, že slovo bude mít souvislost s Moskvou, případně bude mít význam v ruštině.

Trump se patvarem covfefe postaral na internetu o značný rozruch | Zdroj: Reuters

Patvar covfefe se také na internetu stal terčem množství vtipů. Podle některých uživatelů mohlo jít například o jméno nového pokémona.

Patvar dostal také své heslo v internetovém slovníku Urban Dictionary, který se věnuje slangovým tvarům. Podle jednoho z několika vysvětlení se covfefe používá, když dojdou slova, nebo k ukončení rozpravy, když je člověk znaven dalším vysvětlováním svých myšlenek.

Americký prezident Donald Trump při představování bezpečnostní strategie | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

4. #Third_debate

Írán žil letos v květnu prezidentskými volbami. Šest kandidátů se podle plánu utkalo ve třech televizních debatách. O post se podruhé ucházel také tehdejší prezident Hasan Rúhání, který chtěl v úřadu zůstat.

Íránský prezident Rouhání obhájil mandát. Vyhrál už v prvním kole, oznámila státní televize

Číst článek

Přestože je twitter v Íránu zákazný, začalo se na sociální síti v den poslední debaty 12. května šířit klíčové slovo #Third_debate.

Na konci dne byl použit ve zhruba 150 tisících tweetech iránských uživatelů. Rúhání nakonec post 19. května obhájil, dostal 57 procent hlasů.

Íránský prezident Hasan Rúhání | Zdroj: Reuters

5. #YemenInquiryNow

V září jemenská televize vyzvala své diváky, aby na twitteru používali klíčové slovo #YemenInquiryNow, aby zvýšili povědomí o humanitární krizi, která panuje ve válkou zasažené zemi.

V Jemenu hrozí hladomor 'biblických rozměrů', varuje OSN. Ohrožuje 17 milionů lidí

Číst článek

Nadnárodní koalice vedená Saúdy uvalila na Jemen v roce 2015 blokádu. Snížilo se tak množství jídla, pomoci, léků a paliva proudící do země. Miliony lidí tak postihly nemoci a hladomor.

#YemenInquiryNow zaznamenal obrovský nárůst 25. září a během jednoho dne ho použilo 120 tisíc uživatelů ve svých tweetech. Mnozí poukazovali na porušování lidských práv a vyzývali k mezinárodnímu vyšetřování.

„Zpoždění s vytvořením mezinárodní vyšetřovací komise otevírá cestu pro nové zločiny proti civilistům v Jemenu #YemenInquiryNow," napsal například jeden z uživatelů sociální sítě.

Někteří používali hashtag ke kritice Saúdské Arábie a OSN, zatímco jiní zveřejňovali na Twitteru fotky zraněných a podvyživených dětí.

Sedmiletá jemenská dívka Jamila Ali Abdů trpící podvýživou. Skonala v nemocnici ve městě Hudajdá. | Zdroj: Reuters

6. #ILoveYouChina

Čína zažívala v říjnu nejdůležitější politickou událost, konal se zde 19. sjezd Komunistické strany Číny. Vláda ještě před tím spustila na sociálních sítích propagandu, ve které využila starou vlasteneckou píseň.

V Číně končí sjezd komunistické strany. Prezident Si Ťin-pching svou moc ještě posílil

Číst článek

I Love You China byla melodií z filmu Srdce pro vlast z roku 1979. Hashtag používali Číňané k tomu, aby ukázali podporu vůdci komunistické strany před blížícími se volbami.

Když bylo video poprvé 1. října zveřejněno, sdílelo ho na čínské sociální síti Sina Weibo přes 322 tisíc uživatelů a 35 tisíc ho okomentovalo. Během následujících dvou týdnů byl #ILoveYouChina použit ve více než dvou milionech tweetech.

Delegáti říjnového 19. sjezdu komunistické strany nakonec rozhodli o tom, že prezidentu Si Ťin-pchingovi svěří v jeho dalším pětiletém funkčním období ještě silnější mandát a jeho teze o budování čínské společnosti se dostanou do oficiální ideologie strany.

Čínští komunisté na sjezdu potvrdili ve svém čele na dalších pět let generálního tajemníka strany a prezidenta Si Ťin-pchinga | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

7. #308Removed

Uživatelé jordánských sociálních sítí v srpnu chválili vládu za zrušení kontroverzní části zákona, která umožňovala mužům znásilňující ženy uniknout trestu, pokud se se svou obětí oženili.

Aktivisté měsíce bojovali za odstranění článku 308 z jordánské ústavy. Poukazovali na to, že ženy potřebují větší ochranu.

Jeden z uživatelů na twitteru napsal, že problém celé Jordánské společnosti je v tom, že nevidí znásilněné ženy dotlačené k manželství jako oběti.

Jen na twitetru byl #308Removed použit ve více než 3500 tweetech během 24 hodin po hlasování o zrušení dodatku. „Dnešek můžeme označit za den, kdy jsme díky našemu parlamentu hrdí. Protentokrát! Zločin nemůže být ospravedlněn ještě větším zločinem proti lidskosti," komentoval rozhodnutí jiný uživatel této sociální sítě.

Podobné části zákonů zrušily také Tunisko a Libanon.

8. #ItsABlackThing

Brazilští uživatelé twitteru v listopadu ostře reagovali na záběry, na kterých známý televizní moderátor William Waack prohlašuje „coisa de preto“, v portugalštině „to je věc černochů“. Reagoval tak na hlasité troubení nedalekého auta v momentě, kdy se připravoval na živé vysílání s hostem na stanici TV Globo.

Video se rychle rozšířilo na sociálních sítích a stalo se virálem. Na 145 tisíc uživatelů použilo hashtag #ÉCoisaDePreto, pod kterým připomínali úspěchy Brazilců tmavé pleti.

„#ÉCoisaDePreto Raíssa Santana se stala druhou černoškou v historii Brazílii, která vyhrála ocenění Miss Brazil," komentoval jeden z uživatelů na twitteru.

Mnozí také sdíleli fotografie Rafaela Silvy, černošského judisty, který pro Brazílii získal první zlatou medaili na olympiádě v Riu de Janeiru v roce 2016.

Kromě Nigérie je Brazílie domovem největší černošské komunity na světe. Reportér byl kvůli svým slovům propuštěn.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme