Geert Wilders je podle nizozemského soudu nevinný
Radikální nizozemský politik Geert Wilders se podle soudu nedopustil svými protiislámskými výroky trestného činu. Amsterdamský soud ho v plném rozsahu zprostil obžaloby. Jeho výroky o tom, že muslimové špatně zacházejí se ženami a přirovnání Koránu k Hitlerovu Mein Kampfu, nevybočily podle výroku soudce z mezí svobody projevu.
Soud proto zprostil Wilderse všech obvinění z urážek náboženského cítění, podněcování k rasové nenávisti a k diskriminaci. Podle soudu byly některé Wildersovy výroky sice šokující, urážlivé a na hranici právní únosnosti, ale nenaplnily podstatu trestného činu. Politik je použil v rámci široké politické a sociální debaty o fungování multikulturní společnosti.
Svou obhajobu stavěl Wilders na svobodě projevu a také na tom, že kritizuje islám samotný, nikoliv muslimy. V rámci obhajoby pronesl dlouhou řeč, v níž tvrdil, že islám je ideologie nenávisti. Proti islámu prý bude vystupovat i nadále.
Wildersovu kauzu sleduje i profesor Evangelické teologické fakulty v Praze Peter Morée
„Chci bojovat za ochranu naší vlastní identity a věřím, že v Nizozemsku a mnoha částech Evropy je naše identita a kultura založená na křesťanství, judaismu, nebo humanismu a ne na islámu,“ prohlásil Wilders.
Soudce odmítl body obžaloby jeden po druhém. Po oznámení verdiktu se z galerie pro veřejnost ozval potlesk. Prokuratura se názorově shodovala s obhajobou a sama navrhovala Wilderse osvobodit. Žalobu musela podat pod tlakem veřejných protestů proti Wildersovu chování.
Profesor Evangelické teologické fakulty v Praze Peter Morée, který z Nizozemska pochází zdůraznil, že Wilders není vinen proto, že své výroky pronesl v rámci veřejné debaty.
„To znamená, že on si jako politik může podobné výroky v rámci debaty dovolit. Nemůže si to ale dovolit každý a vždy. Neznamená to, že každý může říkat o islámu cokoli,“ upozornil Morée.
Proces přitahoval obrovskou pozornost i kvůli trvalému vzestupu obliby Wildersovy Strany pro svobodu. V současné době je třetí nejsilnější stranou v zemi a podporuje menšinovou vládu výměnou za opatření proti přistěhovalectví.