Nizozemské strany se půl roku po volbách dohodly na novém premiérovi. V čele vlády složené z nestraníků a odborníků bude bývalý šéf zpravodajských služeb Dick Schoof.
Wildersova nacionalistická Strana pro svobodu (PVV) volby vyhrála, ale nemá většinu. Wilders se už dříve nechal slyšet, že by menšinovému či odbornému kabinetu dal přednost před předčasnými volbami.
Středeční parlamentní volby v Nizozemsku jasně vyhrála Lidová strana pro svobodu a demokracii premiéra Marka Rutteho. Ve 150členném parlamentu bude mít 33 křesel. Po sečtení zhruba 95 procent volebních okrsků je jasné, že na druhém místě s 20 mandáty skončila nacionalistická Strana pro svobodu Geerta Wilderse, která za lidovci oproti očekáváním výrazně zaostala. Wilders již Rutteho vítězství uznal.
Vládní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho obsadí 30 z celkových 150 parlamentních křesel. Alespoň podle takzvaných exit pollů, tedy anket před volebními místnostmi. Nacionalistická a protiislámská Strana pro svobodu (PVV) skončila druhá, a to se ziskem 19 mandátů. Její předseda Geert Wilders vzkázal, že boj ještě neskončil. Sčítání kvůli obavám z kybernetického útoku probíhá ručně.
Nizozemci už ve středu budou vybírat parlament. A řada z nich stále neví, komu dát svůj hlas. Rozhodování může ovlivnit současný diplomatický spor Amsterodamu a Ankary kvůli nevpuštění dvou tureckých ministrů do Nizozemí. Výsledek středečního hlasování si tak nizozemští analytici příliš netroufají odhadovat. Turecko nově navíc oznámilo sérii diplomatických sankcí proti Nizozemsku. Ankara například zakázala vstup nizozemskému velvyslanci. Premiér Mark Rutte sankce v úterý označil za bizarní.
V Nizozemsku žijí více než 3000 Čechů. Ti s nizozemským občanstvím se přesně za týden vydají do volebních místností, aby vybrali nové poslance. Názory na politiku rozdělují mnoho nizozemských domácností a rodiny holandských Čechů nejsou výjimkou. Jedna rodina žije i v městečku Maasland.
Spijkenisse je poklidné město kousek od Rotterdamu. Se starým kostelem a rybím trhem. Na první pohled vůbec nepůsobí jako líheň radikálů. Přesto tady při posledních několika volbách dostal Geert Wilders a jeho Strana pro svobodu pokaždé nejvíc hlasů v celém Nizozemsku. Sám Wilders o Spijkenisse mluví jako o svém druhém domově a pravidelně zde zahajuje předvolební kampaně. Stejně jako letos.
Už v polovině března půjdou Nizozemci k volbám. I když budou vybírat z více než 20 stran, šanci na vítězství mají podle průzkumů jen dvě – pravicoví liberálové premiéra Marka Rutteho a odpůrci muslimů a Evropské unie Geerta Wilderse.
Nizozemský soud v pátek odsoudil politika Geerta Wilderse za diskriminaci a podněcování nenávisti vůči Maročanům. Žádný trest mu ale neuložil, informuje agentura Reuters. Nizozemská televizní stanice RTL Nieuws uvádí, že se Wilders proti verdiktu odvolá. Soudce označil za předpojaté.
Republikánskému kandidátovi Donaldovi Trumpovi začaly ještě před oznámením výsledků chodit ze zahraničí první gratulace k vítězství v amerických prezidentských volbách. Mezi prvními byli bývalí či současní předsedové evropských krajně pravicových a pravicově populistických stran Marine Le Penová, Geert Wilders a Nigel Farage.
Nizozemský poslanec Geert Wilders stane před soudem. Politik známý svými protiislámskými postoji čelí obvinění z diskriminace a podněcování k rasismu. V pátek to oznámil haagský tribunál, který tak zamítl Wildersovu žádost o zrušení procesu. Šéf parlamentní krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Wilders tvrdil, že kauza je politicky motivovaná. V procesu, který má začít 31. října, mu hrozí až dva roky vězení a pokuta v přepočtu asi 200 tisíc korun.
Soud projednává žalobu na šéfa krajně pravicové nizozemské Strany pro svobodu Geerta Wilderse. Před dvěma lety údajně pronesl před svými voliči nenávistné výroky na adresu přistěhovalců. Soud dnes začal čtením obžaloby a výslechem obviněného.
V Drážďanech se sešli stoupenci Pegidy, hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu. Organizátoři očekávali účast 30 tisíc lidí, avšak skutečnost byla menší. Podle policejních odhadů kolem 10 tisíc demonstrantů. Na demonstraci vystoupil i šéf nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders.
Protiislámské hnutí Pegida mobilizuju v Drážďanech své stoupence. Na dnešní demonstraci pozvali organizátoři Geerta Wilderse, nizozemského politika a pravicového populistu. Pegida očekává až 30 tisíc účastníků. V Drážďanech se chystá řada protidemonstrací.
Euroskeptici chtějí změnit Evropu a vrátit suverenitu zpět národním státům. V Bruselu to řekla Marine Le Penová, která je dnes hlavní postavou euroskeptiků. V evropských volbách o víkendu triumfovala ve Francii. Spolu s ostatními nacionalisty chce v Evropském parlamentu vytvořit novou euroskeptickou skupinu.
Nizozemská policie zadržela mluvčího radikální islamistické skupiny Sharia4Holland. Vyhrožoval totiž zabitím lídrovi nacionalistické Strany za svobodu Geertu Wildersovi, který se netají svými protiislámskými postoji a také odporem vůči přistěhovalcům.
O ratifikaci smlouvy o Evropském stabilizačním mechanismu v Nizozemsku možná bude muset rozhodnout soud. Chce se na něj obrátit lídr radikální Strany za svobodu Geert Wilders. Vytvoření fondu považuje za předání pravomocí Bruselu, o kterých by se podle něj mělo rozhodnout v referendu. Vznik stálého záchranného fondu eurozóny s kapacitou 500 miliard eur je tak v ohrožení. Má přitom začít fungovat už letos v červenci.
Šéf nizozemské diplomacie Uri Rosenthal slíbil poslancům nizozemského parlamentu, že v cizině lépe vysvětlí postoj vlády k webové stránce extremistické Strany za svobodu Geerta Wilderse. Ta vyzývá občany, aby si stěžovali na přistěhovalce z východu Evropské unie, pokud je obtěžují hlukem nebo jim berou práci. Kampaň vyvolala ostré reakce velvyslanců desíti nových členských zemí ze střední a východní Evropy.
Premiér Petr Nečas je na jednodenní návštěvě Nizozemska. Do země přiletěl krátce poté, co nizozemská parlamentní krajně pravicová Strana pro svobodu Geerta Wilderse vyzvala na svém webu Nizozemce, aby upozorňovali na špatné chování přistěhovalců ze střední a východní Evropy. Proti postupu Wildersovy strany už protestovala Evropská unie i diplomaté.
Kampaň nizozemské radikální 'Strany za svobodu' proti pracovníkům z východu Evropy sklízí kritiku z Bruselu. Eurokomisařka pro spravedlnost a základní práva Viviane Redingová ji označila za otevřenou výzvu k netoleranci. Vyzvala Nizozemce, aby se webovou stránkou vyzývající k nahlášení stížností na přistěhovalce ze střední a východní Evropy nenechali ovlivnit.
Několik nizozemských muslimů si stěžovalo na předáka nacionalistické Strany za svobodu Geerta Wilderse u OSN. Komisi pro lidská práva v Ženevě poslali stížnost, že je nizozemský stát dostatečně nechrání před urážkami a diskriminací. Odvolávají se na mezinárodní smouvy, jejichž dodržování signatářskými zeměmi by měla Komise OSN vymáhat.
Radikální nizozemský politik Geert Wilders se podle soudu nedopustil svými protiislámskými výroky trestného činu. Amsterdamský soud ho v plném rozsahu zprostil obžaloby. Jeho výroky o tom, že muslimové špatně zacházejí se ženami a přirovnání Koránu k Hitlerovu Mein Kampfu, nevybočily podle výroku soudce z mezí svobody projevu.
Soud s radikálním nizozemským politikem Geertem Wildersem může začít. Rozhodl o tom trestní senát v Amsterdamu. Odmítl návrh Wildersova advokáta, aby soud proces zastavil. Lídr extremistické Strany pro svobodu čelí obviněním z podněcování rasové nenávisti a urážek muslimů.
Znovu, ale s novými soudci, začne v Amsterdamu proces s poslancem Geertem Wildersem. Lídr radikální Strany pro svobodu proslul nevybíravými výroky na adresu muslimských přistěhovalců a islámu jako náboženství vůbec. Proces s ním ale loni krátce po zahájení odvolací soud zrušil, protože obžalovaný namítl podjatost soudců ve svém případu.
Podněcování nenávisti vůči muslimům a navádění k jejich diskriminaci. To jsou hlavní obvinění, kterým čelí nizozemský poslanec a předseda tamní třetí nejsilnější politické formace Geert Wilders. Jeho Strana pro svobodu hlásá odpor proti neevropským přistěhovalcům a proti šíření islámu v Evropě.