Střet dvou Evrop, hodnotí tisk ostrý spor Macronovy Francie a Salviniho Itálie

Za krizi je zodpovědná Itálie, ale roztržka odráží obecnější spory v Evropské unii. Tak francouzský tisk hodnotí ostrý diplomatický spor mezi Itálií a Francií. Paříž si ve čtvrtek poprvé od roku 1940 povolala z Říma svého velvyslance Christiana Masseta na konzultace, a to kvůli tajné schůzce italského vicepremiéra Luigiho Di Maia se zástupci protestního hnutí žlutých vest.

Paříž/Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italští vicepremiéři Luigi Di Maio z Hnutí pěti hvězd (vlevo) a Matto Salvini z Ligy

Italští vicepremiéři Luigi Di Maio z Hnutí pěti hvězd (vlevo) a Matto Salvini z Ligy | Foto: Remo Casilli | Zdroj: Reuters

Tak špatné nebyly francouzsko-italské vztahy už léta, uvádí páteční Le Figaro. Konflikt podle něj odráží i hlavní současné štěpení v Evropské unii a vyostřují ho blížící se volby do Evropského parlamentu. Deník připomíná, že povolání velvyslance na konzultace je forma výrazného diplomatického protestu.

‚Překročení hranice‘

Páteční Le Monde kromě publikace kalendária sporu Itálie a Francie píše, že „byla překročena červená politická i diplomatická hranice“.

Na mysli má tajnou schůzku italského vicepremiéra a šéfa populistického Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigiho Di Maia s představiteli francouzského protestního hnutí žlutých vest, o které sám politik informoval až po návratu z Paříže do Říma. Deník La Repubblica iniciativu italského vicepremiéra interpretoval jako hledání spojenců před volbami do Evropského parlamentu.

Oggi con @Alessandro Di Battista abbiamo fatto un salto in Francia e abbiamo incontrato il leader dei gilet gialli Cristophe Chalençon e i candidati alle elezioni europee della lista RIC di Ingrid Levavasseur.
Il vento del cambiamento ha valicato le Alpi.

17:08 – 05. 02. 2019

787 2695

Dosud se napětí mezi Paříží a Římem omezovalo na invektivy politických lídrů, ale cesta Di Maia bez vědomí francouzské vlády posouvá věc na novou úroveň, píše dál Le Monde. „Dokonce i za studené války se západní vůdci setkávali s disidenty v komunistických státech během svých oficiální cest otevřeně a hlavně na ambasádách svých zemí,“ píše deník.

„Odvolali jsme našeho velvyslance na konzultace, ale není to nastálo. Důležité je, aby se něco změnilo, protože Itálie je historickým spojencem Francie a také jedním ze zakladatelských států EU,“ citovalo v pátek Le Figaro mluvčího francouzské vlády Benjamina Griveauxe.

Okopávání kotníků

Tradičně přátelské vztahy mezi Itálií a Francií ochladly po nástupu koalice Di Maiova hnutí a protiimigrační Ligy Mattea Salviniho. Před dvěma týdny označil Di Maio Francii za příčinu migrace z Afriky do Evropy.

‚Neboj se, Angelo, jsem odhodlaný.‘ V Davosu nahráli rozhovor italského premiéra s kancléřkou

Číst článek

Salvini krátce na to řekl, že Francie nedělá nic pro nastolení míru v Libyi. Na facebooku napsal, že Francie má mizernou vládu a mizerného prezidenta.

„Nebudu reagovat, vždyť právě o to oni stojí. Přeji jim hodně štěstí, ať si užijí agitaci. Pokud jde o mě, mým partnerem je (premiér Giuseppe) Conte,“ prohlásil v reakci na výroky francouzský prezident Emmanuel Macron. Dodal, že slovní útoky z Říma „upřímně řečeno nemají žádný význam“. Itálie by si podle francouzského prezidenta zasloužila vůdce hodné svých dějin.

Sám Di Maio se Salvinim jsou přitom političtí rivalové, kteří sporem s Franciích chtějí sbírat politické body. Minulý týden italská média zveřejnila obsah neformálního rozhovoru italského premiéra Gisueppe Conteho a německé kancléřky Angely Merkelové z Davosu.

Na kancléřčin dotaz, na co se soustředí Hnutí pěti hvězd, které Conteho do úřadu nominovalo, premiér odpověděl, že „ve straně je hodně lidí, kteří říkají: naším přítelem je Německo, takže musíme vést kampaň proti Francii.“ Merkelovou to pobavilo. „To je velmi zjednodušené,“ odpověděla a dodala: „Takže Salvini je proti Francii a Německu, a Di Maio proti Francii?“ „Salvini je proti všem,“ opáčil na to italský premiér.

ITALSKO-FRANCOUZSKÉ NAPĚTÍ

Červen 2018

  • Krátce po jmenování nové Conteho italské vlády, zkritizoval prezident Macron kabinet jako „cynický a neodpovědný“. Důvodem bylo odmítnutí přijetí 630 lidí z lodi Aquarius lující ve Středozemním moři. Italská vláda žádala od francouzského velvyslance vysvětlení, vicepremiér Salvini chtěl omluvu.
  • Macron pak mluvil o „obrození nacionalismu a uzavírání hranic, které někteří navrhují“. Salvini zas o „arogantním prezidentovi“.

Říjen 2018

  • Klip francouzské vlády vyzývající k účasti v evropských volbách obsahuje i fotku Salviniho a maďarského premiéra Viktora Orbána s otázkou: Evropa: unie, nebo rozdělení? „Macron a jeho přátele se musí hrozně být. V roce 2019 na ně čeká jaro národů, které je smete,“ napsal pak Salvini na twitteru.

Leden 2019

  • Lídr M5S vicepremiér Di Maio v dopise bezprecedentně podpořil francouzské protestní hnutí žlutých vest. Salvini pak vyjádřil podporu „slušným občanům, kteří vyjadřují nespokojenost s prezidentem, který vládne proti svému národu“.
  • Paříž si předvolala italskou velvyslankyni, žádala od ní vysvětlení slov Di Maia, který vyzval k potrestání států jako Francie, které „zbídačily Afriku“ a jsou příčinou migrace do Evropy.
  • O několik dní později Salvini zkritizoval přístup Francie k problémům v Libyi a Macrona nazval „mizerným prezidentem“. „Francouzský lid si zaslouží lepší a v evropských volbách 26. května může vyslat pořádný vzkaz,“ dodal. Roztržku se snažil mírnit premiér Conte.

Únor 2019

  • Paříž povolala svého velvyslance v Římě na konzultace, popudila ji tajná schůzka italského vicepremiéra Di Maia se zástupci protestního hnutí žlutých vest.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme