Francouzská vláda ustupuje žlutým vestám. Odloží zvýšení daně z pohonných hmot

Francie o půl roku odloží plánované zvýšení daně z pohonných hmot, kvůli kterému zemi v posledních dvou týdnech zasáhla vlna protestů hnutí takzvaných žlutých vest. Oznámil to v úterý premiér Édouard Philippe.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský premiér Édouard Philippe

Francouzský premiér Édouard Philippe | Zdroj: Reuters

Francouzský předseda vlády Édouard Philippe zároveň vyzval k ukončení násilností a řekl, že spor o spotřební daň by neměl ohrožovat národní jednotu. „Museli bychom být hluší a slepí, abychom nevnímali ten hněv,“ řekl v úterý premiér.

Demonstranti proti zdražování pálili v Paříži automobily. Zraněno bylo 92 lidí a přes 200 zadrženo

Číst článek

Kromě odkladu pro zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty premiér slíbil, že vláda nebude v zimě zvyšovat ani cenové tarify u elektřiny a plynu. Půlroční moratorium by podle něj měly obě strany sporu využít k tomu, aby našly konstruktivní řešení.

Ani nečekaný ústupek vlády nejspíš organizátory protestů neuklidní, hnutí žlutých vest plánuje další demonstrace a blokády v Paříži už během následujícího víkendu.

„Je to první krok, ale nespokojíme se s pouhými drobky,“ prohlásil ještě před premiérovým vystoupením jeden z lídrů protestů Benjamin Cauchy.

Další výrazná postava hnutí Éric Drouet dokonce vyzval, aby příznivci žlutých vest protesty zesílili. Také opozice je toho názoru, že odklad zvýšení daně je ze strany vlády nedostatečným krokem a že přichází příliš pozdě.

Hořící auta i poničený Vítězný oblouk

Hnutí žlutých vest organizuje protesty od 17. listopadu. Vyvolal je původní plán dalšího zvýšení daně z benzinu a nafty, ke kterému chtěla vláda přistoupit od ledna.

Hnutí má velkou podporu Francouzů a protesty jsou chápány v širším smyslu i jako vyjádření odporu proti rostoucím životním nákladům. K sobotním demonstracím se v celé zemi připojilo na 75 tisíc lidí. Celkem si už protesty vyžádaly nejméně tři nepřímé oběti a přes 900 zraněných, z toho přes 150 policistů.

Protestující se střetli s těžkooděnci u Vítězného oblouku na Champs-Élysées | Zdroj: Reuters

O víkendu demonstrace také provázela nezvyklá míra násilí, zejména v Paříži, kde lidé převraceli a zapalovali automobily.

Poškozen byl také známý Vítězný oblouk, zvenčí byl popsán černým sprejem, poničen byl i interiér. A v Paříži bylo k zásahům povoláno 5000 policistů.

Francouzský prezident Emmanuel Macron zažívá podle médií kvůli vlně demonstrací největší krizi od svého nástupu do funkce v květnu 2017. Protesty jsou totiž zaměřené i obecně proti jeho reformní politice.

Vláda zvyšování cen pohonných hmot zdůvodňuje globálním navyšováním cen ropy. Pohonné hmoty ve Francii zdražují od roku 2014, v lednu měla daň z nafty dále stoupnout o 6,5 procenta a z benzinu o 2,9 procenta.

Konkrétně u benzinu by to znamenalo zvýšení ceny asi o čtyři centy (zhruba o jednu korunu). Nyní benzin v Paříži stojí v průměru 1,42 eura (asi 37 korun) za litr.

V Česku nyní stojí nejprodávanější benzin Natural 95 v průměru 33 korun za litr, a nafta je asi o 50 haléřů za litr dražší.

Výtržníci při protestech proti zdražování pohonných hmot nasprejovali na Vítězný oblouk v Paříži nápis "Žluté vesty budou triumfovat" | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme