Tajné dokumenty: pravidla Facebooku umožňují zveřejnit sebepoškozování i obtěžování dětí

Tajná vnitřní pravidla sociální sítě Facebook umožňují zveřejnit sebepoškozování, obtěžování dětí bez sexuálního podtextu nebo týrání zvířat. Vyplývá to z uniklých dokumentů, které na svém webu zveřejnil britský deník The Guardian.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook

Facebook | Zdroj: Reuters

Společnost má vypracovaný podrobný návod, jak mají její moderátoři v uvedených případech postupovat. Podle listu The Guardian jsou zvláště pravidla týkající se sexuálního obsahu tak složitá, že působí protichůdně a zmateně. Facebook v reakci uvedl, že jeho hlavní starostí je bezpečnost uživatelů.

Z Facebooku se stává domov pro psychopaty. Chtěl tohle Zuckerberg?

Číst článek

"Snažíme se, aby Facebook zůstal co nejbezpečnější, a zároveň chceme zajistit svobodu projevu. Vyžaduje to dost přemýšlení o podrobných a často obtížných otázkách a my se velmi snažíme dělat to správně," uvedla v prohlášení Monica Bickertová, šéfka managementu globálních postupů firmy.

Nebudeme cenzurovat utrpení

Společnost potvrdila, že používá specializovaný software, který filtruje obsah před jeho zveřejněním na síti, ale že je teprve v rané fázi.

Více než 100 uniklých dokumentů, které má list The Guardian k dispozici, obsahuje například interní školicí příručky, tabulky a vývojové diagramy. Facebook v nich vysvětluje, že třeba zveřejní živý přenos lidí, kteří se věnují sebepoškozování, protože "nechce cenzurovat a trestat lidi, kteří trpí".

Deset sekund na rozhodnutí

Existují pravidla, jak postupovat v případě, že příspěvek je násilný, nenávistný, má teroristický, pornografický nebo rasistický obsah. Myslí se dokonce i na kanibalismus. Moderátoři mají často jen deset sekund na rozhodnutí, zda příspěvek zveřejní, nebo ne.

Společnost Facebook má dvě miliardy uživatelů a je pod obrovským politickým a společenským tlakem. Začátkem tohoto měsíce uvedla, že letos zvýší počet lidí, kteří se věnují monitoringu, na 7500 ze stávajících 4500.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme