Evropský parlament schválil kritizovanou směrnici o ochraně autorských práv

Evropský parlament schválil směrnici o ochraně autorských práv. Velké technologické společnosti budou muset platit za obsah z novin, který bez souhlasu redakce převezmou. Všechny servery budou mít nově taky povinnost automaticky mazat všechen pirátský obsah. Předkladatelé směrnice tvrdí, že novinka poprvé uzpůsobí autorská práva tomu, jak funguje internet.

Praha (Aktualizováno: 14:11 26. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uživatel na internetu (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay

Proti nařízení v posledních dnech demonstrovaly tisíce lidí. Podle nich může vést k omezení svobody internetu. 

Členské země nyní budou mít dva roky na to přijmout podle směrnice příslušný zákon.

Save the Internet

Směrnice má mimo jiné omezit agregátory zpráv ve zveřejňování náhledů článků a přenést větší odpovědnost za dodržování autorských práv na servery, kam lidé nahrávají různá díla.

Zpřísnění pravidel podporují mnozí vydavatelé, zástupci filmového průmyslu nebo umělci. Proti se staví například velké internetové firmy, ale také řada vědců i běžných uživatelů. Petice s názvem Save the Internet (Zachraňte internet) už na webu získala přes pět milionů podpisů.

Kritika z Googlu

Podle společnosti Google povede nová směrnice o digitálním copyrightu k právní nejistotě a poškodí kreativní a digitální ekonomiku EU. Směrnice je prý v konečné podobě o něco lepší, než byl původní návrh, ale „detaily jsou důležité“.

Google dodal, že se těší na spolupráci s tvůrci příslušných pravidel, vydavateli, umělci a majiteli práv při očekávaném převádění směrnice do národní legislativy členských států Evropské unie.

Jak připomíná ČTK, internetový gigant v minulých měsících v Bruselu lobboval především za změny či zrušení dvou nejkontroverznějších článků 11 a 13. První z nich má majitelům práv - včetně médií a umělců - zajistit spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu. Druhý ukládá internetovým platformám povinnost zabývat se tím, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva.

Jak hlasovali čeští MEPs o #DigitalCopyright směrnici?
Pro: Svoboda, Šojdrová.
Zdrželi se: Niedermayer, Polčák, Charanzová,Dlabajová, Poche.
Proti: Zahradil, Tošenovský, Payne, Zdechovský, Štětina, Pospíšil, Telička, Ježek, Sehnalová, Keller, Maštálka, Kohlíček, Konečná.

14:45 – 26. 03. 2019

35 132

Václav Jabůrek, Štěpán Sedláček, miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme