‚Odkaz není zločin.‘ Proti reformě autorských práv na internetu demonstrovali lidé v Praze i Stockholmu

  • Proti chystané směrnici o autorských právech na internetu v sobotu v jednotlivých českých městech vyšly protestovat desítky lidí.
  • Protest v Česku organizuje Pirátská strana, o návrhu směrnice má Evropský parlament hlasovat příští týden.
  • Demonstrace se konaly také v dalších evropských městech jako například ve Francii, Německu, Švédsku nebo Polsku.
  • Kritice čelí článek 11 směrnice, v důsledku kterého bude nutné platit autorské poplatky za sdílení obsahu, a článek 13, stanovující platformám typu Youtube povinnost kontrolovat, zda nahraný obsah neporušuje autorská práva.

Praha / Brno / Stockholm (Aktualizováno: 17:24 23. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desítky lidí se v Praze připojily k mezinárodnímu protestu proti chystané reformě Evropské unie o ochraně autorských práv na internetu

Desítky lidí se v Praze připojily k mezinárodnímu protestu proti chystané reformě Evropské unie o ochraně autorských práv na internetu | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Lídr Pirátů do europarlamentu Marcel Kolaja vyzval účastníky, aby v e-mailech europoslancům protestovali proti návrhu směrnice. Schválení podle něj ještě lze zabránit. „Přijdou další směrnice, které se budou snažit omezovat svobodu na internetu,“ upozornil a dodal, že Piráti se chtějí v EP zaměřit právě na tuto otázku.

Do protestu se zapojila i česká Wikipedie, jejíž zástupci považují chystané změny za závažné, a ve čtvrtek proto na celý den encyklopedii poprvé vypnuli.

„Směrnici vytvořili evropští lidovci v zájmu velkých vydavatelství,“ uvedl poslanec a další pirátský kandidát do europarlamentu Mikuláš Peksa. Podle organizátorů jde o souboj lobby velkých firem jako Facebook a Google s velkými vydavatelskými domy; běžní uživatelé internetu zcela vypadli.

Sobotní protest v Česku organizuje Pirátská strana, kromě Prahy se koná v dalších deseti městech.

„Když jsme v roce 2012 protestovali proti ACTA, na první demonstrace chodil podobný počet lidí. Víc protestujících se sešlo až na dalších demonstracích. Na ty my ale už nemáme prostor, hlasování o článcích 11 a 13 bude už příští týden. Máme ale zprávy, že se řada europoslanců už vyjádřila, že bude hlasovat proti těmto článkům,“ vysvětlil Vašíček.

V Pardubicích se na náměstí Republiky sešlo asi 50 lidí, řekl svolavatel akce Pavel Štěpánek, který je za Piráty i místostarostou Chrudimi. Akci demonstranti zakončili smutečním pochodem po třídě Míru na Masarykovo náměstí. Zuzana Kudláčková, která Piráty reprezentuje v českobudějovickém zastupitelstvu, odhadla účast lidí na demonstraci v Českých Budějovicích také přibližně asi na 50 lidí. Podle ní většina přítomných podepsala předloženou petici.

V Jihlavě se demonstrace na Masarykově náměstí účastnila rovněž zhruba padesátka lidí, promluvil tam mimo jiné advokát Michal Šalomoun, který za stranu kandidoval do posledních senátních voleb za obvod Třebíč. Demonstranti měli transparent: Odkaz není zločin a Zachraň internet.

Protesty v zahraničí

Podle agentury DPA se proti změně autorských práv na internetu demonstrovalo také v Německu, konkrétně již během dopoledne v Postupimi, Berlíně, Hannoveru, Rostocku a dalších městech.

V Postupimi pochodovalo městem asi 200 lidí, na transparentech se objevovaly nápisy jako „Nejsme boti“ (automatizované počítačové programy). Další protestní akce se plánují také v Berlíně, Hamburku, Kolíně nad Rýnem či Mnichově. 

Protesty se očekávaly i v dalších evropských zemích, například ve Francii, Nizozemsku, Rakousku, Dánsku, Švédsku nebo Polsku. Na protestní internetové petici se už sešlo přes pět milionů podpisů.

Naopak k reformě autorský práv vyzvalo v EU 260 nakladatelství, noviny, zpravodajské agentury, rádia, produkční firmy i mediální tvůrci. Naléhají na „spravedlivou účast na obchodu s obsahem, aby byl zajištěn bohatý a rozmanitý internet, v němž budou mít pevné místo informace a kultura“.

Článek 11 a 13

Směrnici připravují evropské instituce od roku 2016, vyjednávání o obsahu byla složitá a články 11 a 13 od počátku vzbuzovaly kontroverze. Podle Evropské komise mají nová pravidla posílit postavení majitelů autorských práv, hudebníků, herců či mediálních domů, vůči internetovým gigantům typu Google či Facebook. Ty teď vydělávají na poskytování a zprostředkování obsahu, za který nemusí platit žádné poplatky.

Článek 11 má majitelům práv zajistit podíl na zisku z využití jimi vlastněného obsahu na internetu. Podle směrnice tak v případě, že někdo například na sociální sítí nasdílí obsah chráněný copyrightem, bude muset provozovatel sítě majiteli práv uhradit poplatek.

3:44

Česká Wikipedie na den uzavřela své brány. Encyklopedisté upozorňují na spornou směrnici EU

Číst článek

Facebook či Google by tak musely platit například za ukázky textu, fotografie a titulky, které se automaticky generují při vyhledávání nebo sdílení zpravodajských textů.

Článek 13 stanoví provozovatelům povinnost kontrolovat, zda obsah nahrávaný uživateli neporušuje autorská práva. To je s ohledem na množství nahrávaného obsahu technologicky náročné.

Země včetně Česka žádaly výjimky pro malé firmy, pro které by postihy, s nimiž směrnice počítá, mohly být likvidační. Na základě kompromisu se tak pravidla 13. článku nemají vztahovat na společnosti mladší tří let s ročním obratem pod deset milionů eur (258 milionů Kč) a méně než pěti miliony uživatelů měsíčně.

Podle kritiků může vést článek 11 například k tomu, že Google nebude při vyhledávání zobrazovat s odkazem úryvky zpravodajských textů, za které by musel platit. I Facebook se podle nich může rozhodnout, že omezí možnost sdílení autorsky chráněného obsahu.

Kritici tvrdí, že směrnice je psána vágně a bude výrazně záviset, jak ji země implementují do národních legislativ. Bude-li schválena, dostanou na to členské státy dva roky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme