Evropská komise postupuje ohledně kauzy Babiš velmi pomalu, říká europoslankyně Vrecionová

Na plénu Evropského parlamentu se diskutovalo nad otázkou, jak zabránit zneužívání peněz z evropských fondů. Europoslanci v té souvislosti mluvili o kauze českého premiéra Andreje Babiše. To podle europoslankyně z ODS Veroniky Vrecionové oslabuje jeho vyjednávací pozici. O kauze Andreje Babiše mluvila v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Praha/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Toto téma se neodehrávalo pouze na plénu, ale samozřejmě i po chodbách, při neformálních rozhovorech se nás na to neustále všichni ptají. Myslím si, že to velmi poškozuje celou Českou republiku,“ zdůrazňuje Vrecionová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Europoslanci řeší Babišovu kauzu i při neformálních rozhovorech, zdůrazňuje europoslankyně ODS Veronika Vrecionová.

Zahraniční europoslanci věnují kauze Andreje Babiše velkou pozornost, a v lednu by mělo být téma znova zařazeno na program Evropského parlamentu.

„Chystá se výjezd komise kontrolního výboru do České republiky, neustále to rezonuje i v neformálních rozhovorech. Česká republika je bohužel velmi nedůvěryhodná,“ říká.

Evropská komise by v tuto chvíli také měla říci, kde nastala chyba, aby příště Česká republika nebyla vystavovaná nepříjemnostem, kdy hrozí, že bude vracet peníze. „To jsme opakovali na plénu, zatím jsme nedostali odpověď… A to je to, co nám vadí, čemu se budeme věnovat, aby se všechny tyto procesy zrychlily,“ ubezpečuje.

Základní problém je také podle ní v tom, že premiér Babiš podle české i evropské legislativy nemá právo na to, když on je ten, kdo rozhoduje o přerozdělování dotací přes své ministry, aby na tyto veřejné peníze sahal.

Na druhé straně Evropská komise postupuje podle Vrecionové velmi pomalu – podle auditu čerpá Babiš dotace od roku 2017 neoprávněně, ale až nyní po dvou letech přichází audit o tom, že Česká republika nebude moci prostředky dál čerpat. „Tím jsme všichni poškozeni,“ argumentuje.

Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme