Evropská komise hrozí zemím odmítajícím uprchlické kvóty. Patří k nim i Česko

Evropská komise v úterý pohrozila zemím, které odmítají přijímat migranty v rámci programu přerozdělování podle kvót. Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos představil zprávu o pokroku programu přerozdělování žadatelů o azyl. Zdůraznil, že Maďarsko a Polsko dosud nepřevzaly z Itálie nebo Řecka ani jednu osobu. Také Česká republika, která dosud přijala jen 12 osob, by měla podle textu urychleně přebírání obnovit.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci z Mosulu

Uprchlíci z Mosulu | Zdroj: Reuters

„Členské země, které zatím nikoho nepřijaly, by s tím měly okamžitě začít," prohlásil eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos a vyzval především Polsko a Maďarsko.

Pokud nenastane pokrok do zveřejnění další pravidelné zprávy v polovině června, nebude podle něj komise váhat, využije svých pravomocí a vůči státům zahájí řízení, které po několika fázích může skončit až před evropským soudem.

Text zprávy také připomíná, že Česko nenabídlo do programu žádná místa od května 2016 a nikoho nepřijalo poté, co loni v srpnu převzalo z Řecka 12 lidí, tedy ani ne procento své kvóty.

Komise v úterý větší úsilí doporučila i dalším zemím. Například Slovensko a Bulharsko by měly být pružnější, pokud jde o výběr osob a měly by také začít přebírat žadatele o azyl z Itálie. Řada dalších členských států by mohla podle názoru komise zvýšit své měsíční závazky a více přebírat především z Itálie.

Komise by neměla vyhrožovat, shodují se politici

Postoj komise a výroky eurokomisaře pro vnitro už na sociálních sítích komentovali někteří čeští politici. „Evropská komise by neměla kvůli uprchlickým kvótám vyhrožovat, ale spíš naslouchat rozumným námitkám členských zemí," napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

„Vyhrožováním členských zemím určitě komise problém přerozdělování uprchlíků nevyřeší, ze 160 tisíc rozděleno jen 18 tisíc," poznamenal europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Až nám EU vyměří pokuty, budu trvat na tom, že je platit nebudeme. Máme právo sami si určovat, komu poskytneme v naší zemi azyl. EU to jednoduše s kvótami přehnala a překročila své pravomoci," uvedl na Facebooku europoslanec a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach.

Přerozdělování migrantů z Řecka a Itálie

Země EU se v září 2015, přes odpor Česka a dalších zemí ze středu a východu unie, dohodly na pomoci migrační krizi zatíženému Řecku a Itálii tím, že od nich převezmou 120 tisíc žadatelů o azyl původem ze Sýrie, Iráku a Eritreje. Spolu s o něco starším podobným dobrovolným závazkem se tak mělo za dva roky přerozdělit celkem 160 tisíc lidí.

Němci a Francouzi chtějí brát dotace státům, které neplní uprchlické kvóty. Malta navrhuje opak

Číst článek

Ke 12. květnu bylo přesunuto jen 18 418 lidí. Komise už nyní sama přiznává, že celkový počet využit nebude. V Řecku podle úterní zprávy na relokaci dál čeká okolo 12 400 lidí. V Itálii je registrovaných okolo 2500 osob s předpokladem, že do září přibude dalších přibližně 1800 lidí. Celkem se tedy program do září, kdy by měl skončit, zřejmě dotkne nanejvýš 35 tisíc migrantů.

„Je zcela zvládnutelné přerozdělit do září z Itálie a Řecka všechny, kdo na to mají nárok," prohlásil v úterý Avramopulos. Vyžaduje to ale podle něj větší snahu ze strany vlád členských států.

Podobnou rétoriku volí komise už řadu měsíců, nyní však poprvé zmínil její představitel možnost právního postupu vůči konkrétním zemím, které kvóty plnit odmítají.

Itálie je poté, co dohoda mezi EU a Tureckem loni zablokovala trasu na řecké ostrovy, nyní migrační krizí v unii nejzatíženější zemí. Míří do ní především afričtí migranti od libyjského pobřeží přes Středozemní moře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme