Evropa bude mít strategii boje s novodobými formami otrokářství
Otrokářství není pojmem z minulosti. Jeho moderní formy se objevují i v dnešním světě a nevyhýbají se ani zemím Evropské unie. Evropská komise proto přijala strategii boje proti obchodování s lidmi. V Bruselu ji představila komisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová.
O tom, do jaké míry je v unie rozšířené obchodování s lidmi, zatím existují jen odhady, jedná se však o stovky tisíc případů. Přesná data budou k dispozici na podzim, kdy bude mít unie údaje od Eurostatu.
V Evropské unii často končí oběti obchodování s lidmi v sexuálním průmyslu či ti, kdo jsou jako otroci nuceni k práci – těch je asi 14 procent. Unie však není jen cílovou zemí, oběti často pocházejí i přímo z jejich členských států. Jejich počet navíc roste.
Odhaduje se, že po celém světě je oběťmi nucené práce, a tedy novodobými otroky, skoro 21 milionů lidí. Z toho jeden a půl milionu připadá na vyspělé oblasti, jako je právě Evropa, Severní Amerika, Japonsko a Austrálie.
O novodobém otrokářství na půdě Evropské unie informoval zahraniční zpravodaj Pavel Novák
Stovky tisíc lidí v EU jsou oběťmi novodobého otrokářství. Po světě jich je až 21 milionů
Číst článek
Přijatá strategie má doplnit loni přijatou směrnici o prevenci obchodování s lidmi a boji proti němu a dává několik konkrétních příkladů.
Má být posíleno vyhledávání a identifikace obětí. Je třeba jim poskytovat jim pomoc, vytvořit nadnárodní mechanismus informování o tom, kde byly oběti nalezeny, protože v podobných zařízeních mohou být v jiných zemích další.
Strategie chce podporovat prevenci, centra pro pomoc obětem, národní jednotky pro potírání obchodu s lidmi. Mají být také využívány znalosti evropských agentur, například pro justiční spolupráci nebo policejních agentur.
Státy si budou vyměňovat informace o nových metodách zločinců, o tom, jak postupují, jak lidi převážejí a kde je ukrývají. Předají si také navzájem své nejlepší postupy proti obchodu s lidmi, které jednotlivé státy přijímají.
Většímu počtu odhalení brání strach obětí
Úspěšnost odhalování a potírání obchodování s lidmi není v unii příliš vysoká, počet odhalených případů dokonce klesá. V roce 2008 bylo odhaleno 1500 zločinů, v roce 2010 jen 1250.
V České republice panuje podobná tendence, před čtyřmi lety bylo podle údajů ministerstva vnitra odhaleno 29, před dvěma lety 24 případů. Z nich vyšetřovatelé objasnili 17 případů, 9 lidí za ně bylo odsouzeno.
Nízký počet odhalených případů obchodování s lidmi je ovlivněný i tím, že se oběti bojí proti svým věznitelům vypovídat. Často jsou to lidé, kteří jsou pod tlakem nebo vydíráni přes své příbuzné, nad kterými mohou mít zneuživatelé moc.