Indický Národní úřad pro evidenci kriminality zaznamenal v roce 2020 více než 1700 případů obchodování s lidmi. Podle odborníků je to ale jen špička ledovce.
Kuo Kang-tchang ve snaze nalézt svého ztraceného potomka údajně projel na motocyklu 20 čínských provincií. Při dopravních nehodách si prý zlomil několik kostí a poškodil deset motorek.
Netradičně pojaté policejní vyšetřování spojí osudy dvou nepřátel, kteří spojí síly, když se dcera jednoho z nich vrátí po letech nezvěstnosti ze zahraničí pod vlivem svého věznitele.
Manželé Rigovi podle soudu získali během několika let na obchodu s lidmi téměř 16 milionů korun. Podle soudu organizovali odchod lidí z Mostecka do ciziny.
Matka prodala svou dceru do Irska. Když se jí podařilo uprchnout a vrátit – prodala ji podruhé. Expertka na obchodování s lidmi a sexuální vykořisťování mluví o příbězích obětí.
Některé státy podle Hilšera opatření proti obchodu s takto odebranými lidskými orgány přijímají. Česko by dle jeho slov mělo záležitost řešit přinejmenším z preventivních důvodů.
Skupina podle policie sjednávala na Filipínách dobře placenou práci v Česku. Po příletu však Filipínci byli podle policie nuceni vykonávat jinou činnost, pracovat více hodin, a to za minimální odměnu.
Argentinští a bolivijští policisté při společné operaci vysvobodili ženu, kterou v 80. letech unesli obchodníci s bílým masem. Nyní pětačtyřicetiletá oběť dávného únosu již je opět s rodinou.
Policie zatkla Raúla Becerru a 13 dalších lidí obviněných z členství ve zločinecké organizaci. Je mezi nimi i dětský lékař a gynekolog. Podařilo se také zachránit jedno pětiměsíční dítě.
Matka s ním nechávala dceru přes noc, ačkoliv věděla, že je pedofil a s dívkou provádí sexuální praktiky. Muži hrozí až dvanáctileté vězení, ženě ještě o tři roky delší trest za obchodování s lidmi.
Společně s ním usedne na lavici obžalovaných i matka jedné z dívek. Podle obžaloby nechávala dceru s Dostálem přes noc, ačkoliv věděla, že s ní provádí sexuální praktiky.
Podle SPD „legalizace migrace z afrických zemí", podle vlády cesta k řešení migrační krize. Zavázalo se Česko zapojením do Marrákešské politické deklarace k něčemu?
Jedenáct členů rodiny v anglickém Lincolnshire obvinila policie z moderního otroctví. V zajetí v nelidských podmínkách drželi 18 lidí a nutili je pracovat zadarmo nebo za nepatrné částky.
Dlouho se o něm psalo na internetu i v novinách, oficiálně ale úřady odmítaly ono tabu připustit. Íránci už na ulicích neprodávají jen své orgány, ale přivydělávají si i prodejem svých potomků, napsal server německého veřejnoprávního rozhlasu Deutsche Welle. Pomoc s řešením problému nabízejí nevládní organizace, jimž ovšem íránské úřady nedůvěřují a viní je například z protistátní propagandy.
Nepálská vláda pozastavila registraci nových dětských domovů i adopce do zahraničí a zpřísnila dohled nad pohybem dětí v zemi. Po katastrofálním zemětřesení z konce dubna zůstaly v zemi stovky sirotků. Přibývá případů, kdy se stávají oběťmi obchodu s dětmi.
Policie v Thajsku objevila na jihu země hroby obětí obchodu s lidmi. Mrtvých jsou desítky, podařilo se najít ale i tři přeživší. První ostatky lidí našla už v pátek na jihu Thajska nedaleko hranic s Barmou. Pátrání stále pokračuje a podle některých informací by v džungli mohlo být pohřbených až 40 lidí.
Zapal světlo proti obchodu s lidmi. Takové je téma celosvětové připomínky boje proti tomuto vykořisťování, kterou na neděli 8. února vůbec poprvé vyhlásila katolická církev. Chce tím upozornit na problematiku novodobého otroctví, zejména pracovního a sexuálního vykořisťování. Problém se ročně týká až 2 milionů oběti, z toho až půl milionu v rámci Evropy.
V Česku je problémem novodobé otroctví. Případů vykořisťování podle odhadů organizace La Strada, která se tématu obchodování s lidmi věnuje, stále přibývá. Více je však i pravomocných verdiktů, které takové jednání trestají. Za výhrůžky nebo fyzické násilí, kterým nutili druhé k práci, odsoudila justice loni 19 lidí. Ještě před 5 lety byl takový případ jediný. Zneužívání se týká nejen prostitutek, ale i pomocnic v domácnostech nebo mužů na stavbách.
Nigerijská policie osvobodila 16 těhotných žen, která byly nucené rodit a prodávat svoje děti. V cele skončil majitel domu. Ženám nabízel za jejich děti v přepočtu tři a půl tisíce korun.
I osm let po vstupu do Evropské unie míří Češi a Slováci houfně za prací na britské ostrovy. Někteří ale mají tu smůlu, že skončí v rukou novodobých otrokářů. Naletět se dá hodně snadno, ale dostat se na svobodu a zpátky domů je mnohem těžší.
Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal tresty od pěti do 9 a půl roku vězení obchodování s lidmi. Zpovídali se z něj tři muži a jedna žena, kteří lákali do Velké Británie zájemce o práci, tam je pak obírali o odměnu a drželi v otřesných podmínkách. Dva z obžalovaných se ale nepodařilo k soudu předvést, podle všeho jsou v cizině. Rozsudek není pravomocný.
Otrokářství nezmizelo z dnešního světa, má jen několik nových podob. Proti tomuto negativnímu jevu není imunní ani Evropská unie. Proto dnes Evropská komise přijala strategii boje proti obchodování s lidmi. Statistické odhady mluví o tom, že v zemích sedmadvacítky mohou být až statisíce obětí moderního otrokářství.
Otrokářství není pojmem z minulosti. Jeho moderní formy se objevují i v dnešním světě a nevyhýbají se ani zemím Evropské unie. Evropská komise proto přijala strategii boje proti obchodování s lidmi. V Bruselu ji představila komisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová.