Euroskupinu povede portugalský ministr Centeno. Slovák Kažimír neuspěl.
Portugalský ministr financí Mário Centeno vystřídá od 13. ledna v čele euroskupiny jejího nynějšího šéfa Jeroena Dijsselbloema z Nizozemska. Výsledek tajného hlasování ministrů oznámila na twitteru tisková služba Rady EU a na tiskové konferenci jej následně potvrdil i Dijsselbloem. Euroskupina sdružuje ministry financí zemí eurozóny.
Ve volbě tak neuspěl slovenský ministr financí Peter Kažimír, ani jeho kolegové z Lucemburska Pierre Gramegna a Lotyšska Dana Reiznieceová-Ozolaová.
Slovenský ministr Centenovi pogratuloval. „Vzdal jsem se v dalších kolech kandidatury v jeho prospěch, proto, aby byl splněný ten nejvyšší cíl, na kterém jsme se dohodli v rodině sociálních demokratů,“ uvedl Kažimír v Bruselu.
„Rád bych jim veřejně poděkoval za prokázaný zájem o řízení euroskupiny a sportovní přístup k celé volbě,“ poznamenal Dijsselbloem s tím, že Portugalec má nyní jednomyslnou podporu všech ministrů financí zemí eurozóny.
„Je to čest být dalším předsedou euroskupiny, kvůli jejímu významu, kvůli kvalitě všech mých kolegů a kvůli významu práce, která nás v příštích letech čeká,“ upozornil před novináři Centeno. Zvolen byl až ve třetím kole tajné volby.
Centeno začíná v lednu
První ministerskou radu Centeno povede 22. ledna, jeho funkční období potrvá dva a půl roku. Ministry financí povede v době, kdy EU začíná diskutovat o dalším prohloubení evropské hospodářské a měnové unie. Své návrhy tímto směrem hodlá už ve středu prezentovat Evropská komise.
Bratislava neuspěla. Evropská léková agentura se z Londýna přestěhuje do Amsterodamu
Číst článek
Portugalského kandidáta, který je ministrem od roku 2015, diplomaté jako největšího favorita pondělního hlasování označovali už dopředu. Jeho jméno při příchodu ostatně zmínil i stávající šéf euroskupiny Dijsselbloem.
Euroskupina se schází od roku 1998 a rozhoduje například o nasměrování hospodářské a finanční politiky či o záchranných programech. Dijsselbloem ji vedl od roku 2013. Letos se stal terčem ostré kritiky ze strany Portugalska, Itálie, Španělska a Řecka, když řekl, že jihoevropské země v době dluhové krize čerpaly finanční pomoc od bohatšího severu a přitom utrácely za „pití a ženy“.
Centeno ve funkci zrušil některá úsporná opatření související se záchranným programem, který Portugalsko úspěšně opustilo v roce 2014, trvá ale na dodržení unijních rozpočtových cílů.