Evropské státy schválily další používání herbicidu glyfosát v unii. Povolení prodloužily o pět let
Sporný herbicid glyfosát se bude moci v Evropské unii používat dalších pět let. Schválili to zástupci členských zemí. O osudu účinné látky na hubení plevele se diskutuje téměř dva roky a v pondělí byla poslední příležitost k dohodě. S prodloužením povolení nesouhlasila třetina členských států a kritizují ho ekologické organizace.
Podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny je glyfosát pravděpodobně karcinogenní. Evropské úřady ho ale považují za nebezpečný.
Europoslanci žádají zákaz glyfosátu. Herbicidu chce prodloužit licenci Evropská komise
Číst článek
Prodloužení jeho licence přivítala Evropská komise. Kritizoval ho naopak místopředseda výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu Pavel Poc z ČSSD nebo sdružení Přátelé Země.
Schválení nového povolení na poslední chvíli pomohla změna postoje Německa, které se nečekaně přidalo k zastáncům. To vyvolalo roztržku v berlínské vládní koalici, která tento postup neschválila. Prodloužení licence podpořila i Česká republika. Současné povolení v Evropské unii mělo glyfosátu vypršet v polovině prosince.
Glyfosát je vůbec nejrozšířenějším herbicidem na světě, najdeme ho v přípravcích pro zemědělství i zahrady. O jeho bezpečnosti se ale odborníci stále dohadují. Látka je aktivní složkou například herbicidu Roundup společnosti Monsanto.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.
Evropská komise před časem navrhla prodloužit licenci glyfosátu o dalších deset let. Europoslanci v říjnu ale schválili většinou 355 hlasů nezávaznou rezoluci, ve které požadují úplný zákaz používání látky do konce roku 2022.