Glyfosát určený k hubení plevele se našel v tělech 6 z 10 testovaných lidí

Nebezpečných herbicidů se v Česku používá podle Hnutí DUHA až příliš. Za posledních 15 let se jejich spotřeba zýšila o 47 procent. Průzkum v 18 evropských zemích pak ukázal, že chemikálie, která se běžně užívá k hubení plevele, se nacházela v tělech šesti z deseti testovaných osob.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí Hnutí duha Jan Piňos na tiskové konferenci k nebezpečnému pesticidu, který byl objeven v tělech Čechů i obyvatel dalších evropských zemí

Mluvčí Hnutí duha Jan Piňos na tiskové konferenci k nebezpečnému pesticidu, který byl objeven v tělech Čechů i obyvatel dalších evropských zemí | Zdroj: ČTK

Podle nejnovějších průzkumů se v lidských tělech vyskytuje glyfosát.

I když se tato chemikálie, která se prodává pod názvem Roundup, užívá nejvíce v zemědělství, najde se podle Miroslava Šuty z Centra pro životní prostředí a zdraví stále častěji i na veřejných prostranstvích.

„S tímto pesticidem se můžeme setkat také třeba v okolí železničních tratí, které se tím ošetřují, ale používá se i v parcích, k ošetření cestiček, chodníků, sportovišť, na golfových hřištích a tak dále,“ říká.

Programový ředitel Hnutí DUHA a iniciátor průzkumu Vojtěch Kotecký varuje, že nadměrné užívání pesticidů může mít negativní dopad na lidské zdraví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o nebezpečném pesticidu připravila Markéta Kaňková

„Narušuje funkci hormonů, což může být velký problém především u těhotných žen. Za druhé glyfosát je látka, která je neselektivní herbicid, který se používá ve velkých dávkách, hubí život v zemědělské krajině, hubí květiny, naprosto zbytečně snižuje množství přírody, snižuje i množství hmyzu a užitečných ptáků.“

Do lidského těla se chemikálie může dostat mnoha možnými cestami. Vedle přímého styku s herbicidem nejčastěji proniká do organismu prostřednictvím potravy nebo vody.

„Jednak můžeme jíst potraviny, ve kterých je glyfosát, můžeme ho vdechnout, může se dostat do vody, kterou můžeme vypít. Když si například lehneme na louku, v jejíž blízkosti byl glyfosát použit, tak může prostoupit kůží a dostat se do těla kůží,“ dodává Šuta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Stalo se dnes na Radiožurnálu byli Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví a předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík

Odborníci poukazují na to, že v rozumné míře není tato látka nebezpečně toxická. Z lidského těla dokonce vymizí do sedmi dnů. Zvyšující se užívání herbicidů je ale podle nich přesto alarmující. Proto se budou snažit jejich užívání legislativně omezit.

„Budeme především apelovat na nového ministra zemědělství, aby stát přišel s konkrétním programem, který bude prakticky pomáhat zemědělcům hledat řešení, která sníží plýtvání glyfosátem tam, kde to není potřeba a v dávkách, které jsou zbytečně vysoké," uzavírá Kotecký.

Cílem hnutí tak není užívání této chemikálie zcela zakázat nebo ji nahradit jiným herbicidem. Rozhodující je docílit toho, aby se užívala v rozumné míře a tam, kde je nezbytně potřebná. V takovém případě lidské zdraví totiž ohrožovat nebude.

Simona Bartošová, Markéta Kaňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme