Řecké ostrovy se kvůli uprchlíkům bojí odlivu turistů. Problém musí řešit celá unie, říká starosta Samosu

Evropská unie by se podle vedení řeckého města Samos měla postarat o uprchlíky společnými silami. Problémy s migrační krizí prý nemohou ležet jen na bedrech Itálie a Řecka, přes které migranti cestují. V rozhovoru pro Radiožurnál to řekl starosta města Samos Michalis Angelopoulos.

Samos Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští uprchlíci v Aténách drželi hladovku, aby se mohli znovu shledat se svými rodinami

Uprchlíci v Řecku | Foto: Robert Mikoláš | Zdroj: Český rozhlas

Uprchlické centrum stojící na okraji města Samos praská ve švech. Vybudováno bylo pro 800 lidí, už dlouhé měsíce se v něm ale tísní téměř 3 a půl tisíce běženců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řecké ostrovy už odmítají být evropskou pevností pro migranty, podle starosty města Samos se o běžence musí postarat nejen centrální vláda v Aténách, ale celá Evropská unie. V rozhovoru pro Český rozhlas to říká starosta města Samos Michalis Angelopoulos

V jak těžkých podmínkách žijí, si dobře uvědomuje i starosta města Samos Michalis Angelopoulos. Jak ale říká, tábor, který původně měl fungovat jen dočasně, spravuje centrální vláda, konkrétně ministerstvo pro migraci a ministerstvo obrany. On sám se tak dovnitř dostane jen na zvláštní povolení.

Navíc, jak dodává, chce kabinet premiéra Alexise Tsiprase vybudovat na ostrovech v Egejském moři další uprchlická centra.

Michalis Angelopoulos, stejně jako starostové z ostrovů Lesbos, Chios a dalších s tímto plánem ale nesouhlasí. Kvůli existenci uprchlických center totiž na tyto ostrovy přestali jezdit návštěvníci, hlavně ze zahraničí, přitom na turismu jsou prakticky závislí.

'Všude vidí jen běžence a neví, kdy to skončí.' Obyvatelé řeckého Samu jsou z migrantů unaveni

Číst článek

Řecké ostrovy podle něho nejsou nějakou pevností pro migranty sloužící celé Evropě. Jde o celoevropský problém, který musí řešit celá Evropská unie. A co se týče samotné ústřední vlády v Aténách, tak ta prý má rozhodovací pravomoci a může si dělat prakticky, co uzná za vhodné, přesto se však proti tomu chtějí bránit. Jediné, s čím souhlasí, je existence registračních center pro běžence. Na lehkou váhu také prý nelze brát rostoucí odpor místních obyvatel proti další přítomnosti migrantů.

Římskokatolický kostel na řeckém Samosu je znovu plný věřících. Do lavic usedají afričtí migranti

Číst článek

Michalis Angelopoulos vnímá, že lidé mají strach i spousty otázek. Snaží se je proto uklidňovat, mluví s nimi o sociálních, kulturních i náboženských rozdílech a hlavně o toleranci, ale uvědomuje si, že to jde stále hůř. Tím spíše, když příliv uprchlíků z Turecka pokračuje. Jde sice „jen" o několik desítek osob denně, nedovede si však představit, kdyby se měl opakovat rok 2015. Je však přesvědčen, že na tom nemá zájem ani samo Turecko.

Prioritou Turecka podle něho není porušování dohody s Evropskou unií ohledně zastavení přílivu uprchlíků a jejich vracení, pokud ale v posledních týdnech přesto došlo ke zvýšení přílivu běženců, lze to, jak podotýká, chápat jako určitý nátlak ze strany Ankary na nejbohatší státy osmadvacítky, aby pokračovaly ve finanční kompenzaci. Angelopoulos i proto věří, že se na ostrov už v blízké budoucnosti opět vrátí turisté.

Samos totiž, jak vypočítává, nabízí nejen přírodní krásy, ale také památky spojené s největšími osobnostmi antiky včetně legendárního řeckého filozofa a matematika Pythagora.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme