Britská aukční síň stáhla z dražby etiopský štít z 19. století. Zbraň ukořistila při výpravě za koloniální éry
Britská aukční síň stáhla z dražby štít ukořistěný v 19. století na expedici v Etiopii. Proti prodeji zbraně protestovaly úřady země původu. Informuje o tom agentura AFP.
„Po pečlivém zvážení jsme se rozhodli stáhnout tuto položku z aukce (...) a předali jsme záležitost našemu prodejci k přezkoumání,“ sdělila společnost Anderson & Garland agentuře AFP. Zda krok přímo souvisí se žádostí etiopských úřadů, ale nepotvrdila.
Požadavků na navrácení uměleckých děl a starožitností, které západní muzea a sběratelé získali během koloniální éry, přibývá.
Do Ghany se vrátí zlato ašantských králů. Britská muzea ho zemi zapůjčí na tři roky
Číst článek
Dotyčný štít „ve tvaru kopule“ pochází z 19. století. Podle popisu na internetových stránkách aukčního domu nese nápis „Magdala 13. dubna 1868“.
V tento den se uskutečnila bitva u Magdaly. Pevnost, ve které se skrýval habešský císař Tewodros II., obléhalo 13 000 britských vojáků vedených lordem Robertem Napierem.
Výprava skončila britským vítězstvím a císařovou sebevraždou. Podle Anderson & Garland vedla k uloupení „mnoha místních artefaktů“, které byly převezeny do Spojeného království.
Etiopská vláda dlouhodobě požadovala navrácení těchto předmětů a protestovala proti prodeji štítu.
V prohlášení vláda uvítala „moudré“ rozhodnutí aukční síně a současného majitele štítu stáhnout jej z aukce a „zahájit jednání o jeho navrácení“. Dodala, že to „představuje další krok vpřed v misi (vlády) chránit a repatriovat uloupený etiopský kulturní majetek“.
Do Etiopie se už loni v září vrátilo několik předmětů z této výpravy. A to včetně pramene vlasů syna císaře Tewodrose II., prince Alamajehu, který se do Británie dostal v pouhých sedmi letech jako sirotek, ve věku 19 let tu zemřel a je pohřben na hradě Windsor.