‚Detoxikační kůra pro Francii.‘ Prezident Macron hájí svojí ekologickou politiku před žlutými vestami
Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý obhajoval jako „správný a potřebný“ svůj víceletý plán „ekologické transformace“ země, proti kterému od poloviny listopadu protestuje takzvané hnutí žlutých vest. Prezident uvedl, že vnímá hněv občanů kvůli chystanému zdražení pohonných hmot, „násilníkům“ ale prý ustupovat nehodlá. Francie se podle něj musí oprostit od užívání fosilních paliv.
Ekologická opatření byla jedním z hlavních slibů Macrona během prezidentské kampaně v roce 2017. Jeho vláda však sklidila kritiku za údajnou nečinnost poté, co v letos v srpnu odstoupil populární ministr životního prostředí Nicolas Hulot, který se prý v kabinetu cítil „osamocený“.
Francouzi protestují proti zdražování paliv. Muž s granátem žádal přijetí demonstrantů u Macrona
Číst článek
Aktuální plány s cílem motivovat Francouze k ekologičtějšímu životnímu stylu nicméně vyvolaly vlnu místy i násilných protestů. Jejich účastníci, zpravidla oděni v neonově žlutých reflexních vestách z povinné výbavy automobilistů, nesouhlasí hlavně s úmyslem zvýšit od Nového roku spotřební daň na ropné produkty.
Macron v dlouhém projevu o víceleté energetické politice zdůraznil, že Francie potřebuje s ohledem na využití ropy či uhlí „podstoupit detoxikační kůru“. Reakce na „urgentní situaci“ v podobě globálních klimatických změn podle něj v zemi není dostatečně rychlá. „Nemůžete být v pondělí pro životní prostředí a v úterý proti zvyšování ceny benzinu,“ řekl Macron.
„Musíme opustit fosilní paliva, musíme do roku 2050 přejít od Francie, kde 75 procent spotřeby tvoří energie fosilního původu, k výrobě a spotřebě zcela zbavené uhlíku,“ prohlásil. Prezident dále zopakoval úmysl zavřít do roku 2022 všechny uhelné elektrárny v zemi a oznámil, že vláda do konce jeho pětiletého funkčního období zprovozní první větrnou elektrárnu na moři. Investice do obnovitelných zdrojů se mají zvýšit z pěti miliard na sedm až osm miliard eur (kolem 200 miliard korun) ročně.
Barikády i slzný plyn. Přes 100 tisíc lidí demonstrovalo ve Francii proti zdražení pohonných hmot
Číst článek
Debata s demonstranty
Ohledně aktuálních protestů Macron uvedl, že chápe občany, kteří mají pocit, že „ekologickou transformaci zaplatí, ale nebudou z ní těžit“. Konkrétní metody přechodu od fosilních paliv podle něj tyto obavy musí brát v potaz. Navrhl například, aby se daň na pohonné hmoty odvíjela od kolísání ceny ropy. Macron zároveň zdůraznil, že „si občany a jejich požadavky neplete s násilníky.“ „Nebudu v ničem ustupovat těm, kdo chtějí zkázu a chaos,“ prohlásil.
„Doufám, že v následujících třech měsících uvidíme celonárodní debatu, která pronikne do všech regionů. Doufám, že zástupci žlutých vest se jí budou moci účastnit,“ dodal francouzský prezident. Elysejský palác následně naznačil, že ministr životního prostředí François de Rugy odpoledne na žádost Macrona přijme představitele protestního hnutí.