Egyptský soud potvrdil Mursímu trest smrti za útěk z vězení a 25 let za spiknutí
Egyptský soud potvrdil rozsudek smrti pro bývalého prezidenta Muhammada Mursího. Potrestal ho tak za podíl na organizaci masového útěku z vězení v roce 2011. V druhé souběžně projednávané kauze přitom jen asi o hodinu dřív soudce zmírnil druhý rozsudek smrti na 25 let.
Nejvyšší trest padl v kauze, která se týká útěku 20 tisíc vězňů v roce 2011. Muslimské bratrstvo tehdy podle soudu využilo chaosu během revoluce proti tehdejšímu prezidentovi Husnímu Mubárakovi.
Mursí byl jedním z organizátorů akce, která vězně dostala na svobodu. Přitom podle soudu vězni napadli policejní stanice, některé muže zákona zabili a několik jich unesli.
Trest smrti a 25 let vězení, takové jsou rozsudky nad bývalým egyptským prezidentem Muhammadem Mursím. Podrobnosti od Zdeňka Nováka
Kromě Mursího případu soud vynesl dalších více než 80 rozsudků smrti, většinou v nepřítomnosti. Mezi odsouzenými jsou převážně členové Muslimského bratrstva, ale například i vlivný duchovní Júsuf Qaradáwí.
Trest smrti Mursímu hrozil také v kauze spiknutí s palestinským hnutím Hamás a libanonským Hizballáhem. Bývalý egyptský prezident a řada dalších představitelů jeho Muslimského bratrstva podle soudu spolupracovali se zahraničními silami, se kterými podle soudu pracoval na destabilizaci Egypta.
Muhammad Mursí zvítězil s podporou Muslimského bratrstva v roce 2012 v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubáraka. Po vlně protivládních demonstrací ho v létě 2013 svrhl vojenský puč pod vedením současného prezidenta Abdal Fattáha Sísího.
I v této kauze ale padaly hrdelní tresty. Týká se to většinou vysokých představitelů Muslimského bratrstva. „Muhammad Chajrat Saád Abdul Latíf Šátir, Muhammad Ibrahím Biltágí a Ahmad Muhammad Abdel Átí jsou odsouzeni k trestu smrti oběšením,“ řekl soudce Šáabán Šámí.
Kromě toho ale odsoudil dalších 13 členů islamistického hnutí v nepřítomnosti. V této druhé kauze bylo obžalovaných více než sto. Pětadvacetiletý trest v ní dostal mimo jiné i šéf bratrstva Muhammad Badí.
Mursí už před měsícem dostal jeden souhrnný rozsudek smrti. Ani dnešní verdikty nejsou konečné. Proti rozhodnutí se odsouzení mohou odvolat. To původní musel soud ještě konzultovat s velkým muftím, což je nejvyšší duchovní autorita v zemi. Ten minulý rozsudek kritizovala řada nevládních organizací na ochranu lidských práv a například i Evropská unie.