Na prodloužení vlády prezidenta Sísího se Egypťané neshodnou. Rozhodne referendum

Egypťané už třetím dnem rozhodují v referendu o výrazném prodloužení vlády prezidenta Abdala Fattáha Sísího. Novelu ústavy schválil minulý týden parlament. Stávající hlavě státu umožní vládnout dalších jedenáct let. Sísí se stal prezidentem před pěti lety, porevoluční ústava přitom stanovila maximálně dvě čtyřletá funkční období. Současnému vedení to ale nestačí.

Od stálého zpravodaje Káhira (Aktualizováno: 16:52 22. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současný prezident Abdal-Fattáh Sísí, který je označován za pravděpodobného vítěze letošních prezidentských voleb.

Pro některé je Abdal Fattáh Sísí zárukou stability, podle jiných se jen snaží udržet se u moci | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Před káhirským hlavním nádražím na Ramessově náměstí je velký stan s improvizovanou volební místností. Vchod hlídá několik těžce ozbrojených vojáků a policistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Štěpána Macháčka

„Do Káhiry dojíždí spousta lidí vlakem za prací. Aby nemuseli chodit daleko k volebním místnostem své vesnici, můžou hlasovat po příjezdu přímo tady na nádraží. Po hlasování každému namočíme prst do fosforového inkoustu, aby nemohl volit nikde jinde,“ říká pro Radiožurnál soudce Sálih.

Je předsedou této netypické volební komise, které má podpořit volební účast. Členové si jen zapisují údaje voličů do sešitu, žádné databáze nemají. Všude kolem nádraží visí transparenty vyzývající k účasti v referendu či přímo k hlasování pro ústavní novelu. Hlasy proti nikde vidět ani slyšet nejsou.

,Potřebuje čas‘

„Novela ústavy především prodlouží vládu prezidenta, a náš prezident pracuje skvěle! Egypt dosahuje výsledků jako žádná jiná země. Máme všechno - staví se silnice, staví se byty, asfaltují se cesty, je tu bezpečno,“ líčí právník z Káhiry Ádil Harfúš, který nikoho nenechává na pochybách, jak hlasoval.

Zdaleka ne všichni ovšem sdílejí jeho nadšení. „K referendu nejdu. Stejně každý ví, jak dopadne. Moje hlasování na tom nic nezmění. Vždyť ten člověk ničí tolika lidem život! Třeba já: to, co dneska vydělám, nestačí ani na provoz domácnosti. A v červenci se má znovu zdražit benzín a tím pádem i všechno ostatní,“ stěžuje si taxikář Ahmad, který mě veze k opozičnímu politikovi Muhammadu Anwaru Sádátovi, synovci někdejšího prezidenta.

„Myslím, že hodně lidí změny odmítá a hodně jich půjde hlasovat proti změnám. Další část, a jsou to hlavně mladí, se ale rozhodla referendum bojkotovat. Cítí, že jejich účast je zbytečná,“ říká Anwar Sádát, který se rozhodl k urně jít a hlasovat proti.

I když, jak říká, nebyly podmínky pro předvolební kampaň zrovna férové. „Zatím se nedá říct, že by v referendu byly nějaké manipulace s výsledky. Co ale očividné je, že vláda a úřady dávají lidem dárky a příspěvky, a svážejí je autobusy k volebním místnostem.“

Egyptský parlament schválil změny ústavy. Prezident Sísí může vládnout do roku 2030

Číst článek

Anwar Sádát oponuje rozšířenému argumentu, že Sísí musí zůstat u moci, aby mohl dokončit své velké projekty.

„Sám prezident přeci přísahal, že bude ctít ústavu. A podle ní může sloužit dvě období po sobě a pak musí odejít. A teď to má být najednou jinak? Egypt přeci nemůže záviset na jedné osobě. Stoupenci změn říkají, že prezident potřebuje čas, aby dokončil své projekty. To je chyba. Přeci nemůžeme pořád čekat, až politik dokončí své plány,“ odmítá argumenty pro ústavní změny opoziční politik.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme