Po změnách ústavy smí vládnout až do roku 2030. Vážní soupeři z voleb odstoupili kvůli údajné šikaně úřadů. Oponenti označují deset let trvající Sísího režim za jeden z nejtvrdších na Blízkém východě.
„Lidé z chudších oblastí Káhiry před lety říkali, že omezili konzumaci masa na jedenkrát měsíčně. Teď ho museli vyřadit úplně,“ popisuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.
Další práce by mohly zkomplikovat kameny, které záchranné týmy objevily pod přídí. Egyptský prezident Sísí chce plavidlo odlehčit a přesunout z něj přes 18 tisíc kontejnerů.
Pro velkou část Egypťanů ale není svoboda slova to hlavní. „Potřebujeme jen v klidu bydlet ve své zemi, ve svých ulicích, ve svých domovech, se svými dětmi, a mít nějakou práci,“ říká kovotepec.
„Buďte připraveni podniknout jakoukoli misi tady, uvnitř našich hranic, nebo, jestliže to bude potřeba, i mimo ně,“ řekl egyptský prezident příslušníkům armády po neúspěchu jednání o příměří v Libyi.
Podle některých informací už jsou Syřané v Libyi. Existují nahrávky, na kterých ozbrojenci hovoří syrským dialektem, takže není vyloučené, že už mise neoficiálně začala.
Velká přehrada etiopského znovuzrození, označovaná někdy jako velká renesanční přehrada, má být vůbec největší člověkem vybudovanou nádrží v Africe a zároveň největší vodní elektrárnou na kontinentu.
Prokurátor nařídil Husajna zadržet na 15 dní, jeho právník ale věří, že díky nedostatečným důkazům k odsouzení nedojde. Dlouhodobé zadržení je podle něj v zemi častým trestem politických oponentů.
Na stanici si musí nosit vlastní jídlo a čas tráví na pozemku vedle budovy, kde se snaží usnout. Policisté mu také pokaždé zabaví veškerou elektroniku. Ramí je stoupencem opozice.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí zopakoval, že generála Haftara podporuje v boji proti všem formám terorismu. Egypt Haftarovy milice financuje a vybavuje technikou.
Abdal Fattáh Sísí se stal prezidentem před pěti lety, porevoluční ústava přitom stanovila maximálně dvě čtyřletá funkční období. Současnému vedení to ale nestačí.
Změna ústavy bude ještě předložena občanům a budou mít možnost vyslovit se k ní v referendu. Konat se bude podle Al-Ahrámu 22. až 24. dubna. Sísí je u moci od roku 2014.
Pro návrh zvedlo ruku 485 poslanců v 596členném parlamentu. Změnu ústavy ještě musí schválit Egypťané v referendu, které se nejspíš uskuteční před začátkem ramadánu, jenž letos připadá na 5. května.
Egyptský prezident Sísí by mohl vládnout až do roku 2034. Změny odsouhlasil parlamentní ústavní výbor. Poslanci usilují o prodloužení funkčního období hlavy státu na šest let.
V sicilské metropoli Palermo v pondělí začala mezinárodní konference o budoucnosti Libye, které se vedle představitelů obou soupeřících libyjských vlád zúčastní mimo jiné i řada světových osobností.
Rozsudky smrti nad 75 ze 739 lidí souzených kvůli účasti na protestu v roce 2013 na podporu islamistického exprezidenta Mursího vynesl káhirský soud 28. července.
Soud v Káhiře v sobotu vynesl rozsudky smrti nad 75 ze 739 lidí souzených kvůli účasti na protestu v roce 2013 na podporu islamistického exprezidenta Mursího.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí jmenoval premiérem dosavadního ministra pro bydlení Mustafu Madbúlího a pověřil ho sestavením nového kabinetu. Egyptská vláda podala tento týden demisi.
O výsledku egyptských prezidentských voleb panují neshody. Někdo tvrdí, že prezident Sísí. Podle jiných vyhrála společenská stabilita Egypta. Jejich oponenti soudí, že prohrála egyptská demokracie.
Egyptské prezidentské volby prožívá i tamní česká komunita. Několik stovek krajanů žije hlavně v Káhiře a v přímořské Hurghádě. Někteří už získali egyptské občanství a můžou tak volit.
Jediným kandidátem na úřad prezidenta je současná autoritativní hlava státu Abdal Fattáh Sísí. Všichni vážnější protivníci byli zatčeni nebo donuceni z boje odstoupit.