Dva z pěti zmizelých hongkongských knihkupců jsou ve vazbě v Číně

Kauza záhadného zmizení pětice hongkongských knihkupců pokračuje. Čína po dlouhých týdnech zdráhání přiznala, že dva z nich zadržela, pochybnosti ale zůstávají. Někteří hongkongští zákonodárci totiž tvrdí, že šlo o únos. Celý případ navíc dostává mezinárodní rozměr. Po Velké Británii a Švédsku se do něj vložilo také Thajsko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové prodemokratické Občanské strany protestují s portréty zadržených hongkongských knihkupců Kuej Min-chaje a Lee Poa

Členové prodemokratické Občanské strany protestují s portréty zadržených hongkongských knihkupců Kuej Min-chaje a Lee Poa | Zdroj: Reuters

Dva z pěti knihkupců, kteří za nevyjasněných okolností zmizeli během uplynulých týdnů, jsou ve vazbě v Číně.

Jde o majitele knihkupectví Lee Poa a spolumajitele nakladatelství Mighty Current Kuej Min-chaje, který zmizel jako vůbec první už loni v říjnu, když byl na dovolené v Thajsku.

I proto případ začal vyšetřovat také Bangkok – podle thajských úřadů neexistuje záznam, že by Kuej Min-chaj zemi legálně opustil.

O dalších třech mužích, spoluvlastnících zmiňovaného nakladatelství, které se zaměřovalo na publikace kritické k vládnoucímu komunistickému režimu v Pekingu, zatím nejsou žádné informace.

Nedůvěryhodné doznání

Oba zadržovaní knihkupci tvrdí, že je nikdo neunesl, ale nikdo tomu nevěří. Za prvé proto, že se zprávy o jejich osudu objevily až po dlouhé době. Navíc se o ně začaly zajímat země, jejichž pasy mají.

Lee Po má totiž vedle hongkongského i britský, Kuej Min-chaj je dokonce švédským občanem. Právě on se však objevil ve vysílání centrální čínské televize CCTV, což už samo o sobě je neobvyklé, a v tomto vystoupení se doznává k autonehodě, při níž měl v Číně před 13 lety zabít mladou dívku.

„Do rukou spravedlnosti jsem se vydal dobrovolně, mé rozhodnutí nemá nic společného s nikým dalším. Doufám, že také nikdo, ani Švédsko, nebude nijak zasahovat do mého rozhodnutí vrátit se do Číny,“ prohlásil zkroušeně Kuej Min-chaj.

Vše ale vypadá zinscenovaně. Dopisy v podobném duchu napsal i Le-e Po své ženě, které mimochodem volal z Číny krátce po svém zmizení, mluvil však mandarínskou čínštinou, přitom jeho rodným jazykem je kantonština. To zase vyvolává spekulace o tom, že musel vše přesně říkat v řeči, které rozumí i ti, co ho zadržují.

Konec svobody?

Ani Velká Británie, ani Švédsko zatím se svými žádostmi o poskytnutí relevantních informacích o svých občanech neuspěly. Peking navíc dvojí občanství neuznává.

Postup Číny však vyvolává velké obavy v Hongkongu. Podle komentáře v dnešním deníku South China Morning Post představuje pro jeho obyvatele mnohem větší nebezpečí než současné propady na burze a ekonomické potíže právě porušení principu „jedna země, dva systémy“, na kterém dle britsko-čínské dohody Hongkong funguje.

Finanční problémy prý časem zmizí, ale zásah do zcela jiné jurisdikce, tedy odvlečení z Hongkongu do Číny, navíc bez vědomí tamních úřadů, je podle deníku mnohem horší pro další vývoj někdejší britské kolonie, která má smluvně zajištěny všechny svobody.

Hongkong pod čínskou správou | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme