Dva miliony žen ročně jsou v Anglii a Walesu oběťmi násilí. Je to ‚národní stav nouze‘, říká policie

Násilí spáchané muži na ženách v Anglii a Walesu za posledních pět let stouplo o 37 procent. Ročně postihne podle odhadů dva miliony žen v této oblasti, kde žije 60 milionů lidí. Ve své nejnovější zprávě o tom v úterý informovala britská policie, která hovoří o „národním stavu nouze“. Násilí se navíc dopouštějí stále mladší pachatelé, píše na základě policejní zprávy deník The Guardian.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znásilnění - strach - (ilustrační foto)

Násilí spáchané muži na ženách v Anglii a Walesu za posledních pět let stouplo o 37 procent. Ročně postihne podle odhadů dva miliony žen v této oblasti, kde žije 60 milionů lidí (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Nejčastější formou násilí je sexuální obtěžování, následuje domácí násilí a pronásledování osobou, se kterou žena nesdílí domácnost. Na čtvrtém místě je sexuální napadení, kterému za rok do března 2023 čelilo v Anglii a Walesu 686 500 žen starších 16 let.

VÝZKUM: Ženy zažívají násilí častěji doma, muži venku. Polovinu lidí psychicky týral jejich partner

Číst článek

Násilí podle této statistiky v těchto částech Británie čelila každá dvanáctá žena a pachatelem je každý dvacátý muž. Policie ale upozorňuje, že mnoho trestných činů, zejména mezi partnery, není nahlášeno, a údaje jsou tak pravděpodobně podhodnocené. „Vidíme jen špičku ledovce,“ upozorňuje policie ve své zprávě.

Násilné činy proti ženám a dívkám jsou stále častější, v letošním roce jim podle policejního odhadu čelí 3000 žen denně. Snižující se věk pachatelů navíc naznačuje, že statistika bude mít spíše stoupající tendenci, upozorňuje The Guardian.

„Násilí páchané na ženách je celonárodním problémem,“ uvedla ve svém prohlášení Maggie Blythová, zástupkyně výkonného ředitele College of Policing, vzdělávacího orgánu pro policejní složky v Anglii a Walesu.

Říkal, že to bude naše tajemství, že takhle vypadá láska. Přála jsem si vyrůstat v dětském domově

Číst článek

Blythová je přesvědčená, že je potřeba změnit smýšlení celé společnosti, aby „trestněprávní reakce na násilí páchané na ženách byly až poslední možností“. Tento typ trestných činů se podle Blythové šíří jako epidemie a justiční systém je přetížen, cituje policistku agentura AFP.

Problematice se slíbil intenzivně věnovat i nový labouristický premiér Keir Starmer. Už loni prošlo více než 4500 policistů speciálním školením, aby mohli vyšetřovat případy znásilnění a závažných sexuálních útoků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme