Dva dny po masakru v Húle přiletěl do Sýrie Kofi Annan, chce se sejít s Asadem

Zmocněnec Arabské ligy a OSN Kofi Annan znovu přiletěl do Sýrie. S jejími vůdci má tentokrát jednat za situace, kdy svět rozhořčeně odsuzuje víkendový masakr více než stovky civilistů ve městě Húla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní emisar Kofi Annan dorazil do sýrie

Mezinárodní emisar Kofi Annan dorazil do sýrie | Zdroj: Reuters

Kofi Annan je garantem mírového plánu, který měl už v dubnu v Sýrii zajistit zastavení bojů a začátek politických reforem.

Mezinárodní emisar se chce znovu pokusit o prosazení klidu zbraní v Sýrii. Podle jeho původního mírového plánu mělo příměří platit už od dubna. Teď přitom Annan přiletěl do Damašku krátce po víkendovém masakru desítek civilistů ve městě Húla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Moskvě Lenka Kabrhelová mluví o postoji Ruska k Sýrii v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Po příletu do syrské metropole Annan vydal prohlášení, že zítra chce vést vážnou a otevřenou diskusi se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Syrské vedení znovu vyzval, aby jasně ukázalo připravenost vyřešit krizi mírovými prostředky.

Mezinárodní emisar znovu vyjádřil „zděšení" nad masakrem v Húle, jehož obětí bylo i 49 dětí a 34 žen. Kdo všechno v Húle, ostřelované vládními silami, zabíjel a vraždil, zatím není jisté. Na mezinárodní scéně to zdůrazňuje hlavně Rusko.

Západní státy odpovědnost jednoznačně připisují syrské vládě. Rusko je naopak přesvědčeno, že vina padá i na syrské povstalce.

Mezinárodní tlak na Sýrii po víkendovém masakru v Húle sílí

Číst článek

K silnějšímu tlaku na syrský režim se Moskvu dnes pokoušel přimět britský ministr zahraničí William Hague. Na schůzce ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zopakoval, že Rusko odsuzuje zabíjení civilistů v Sýrii i pokračující násilí. Řekl, že vládní síly nesou za situaci zodpovědnost, stejně jako syrská opozice a povstalci.

V Moskvě znovu padla kritika na adresu „vnějších hráčů“, pro které podle Sergeje Lavrova je prý důležitější odstranění režimu Bašára Asada víc než mírové řešení situace, což by podle Moskvy mělo být naopak, a jakoukoliv změnu režimu by měli iniciovat sami Syřané.

Oba ministři se shodli, že je potřeba vyvinout větší úsilí, aby v Sýrii začal fungovat mírový plán předložený Kofi Annanem, který je nyní vnímán jako jediné možné řešení krize.

Lenka Kabrhelová, Břetislav Tureček, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme