Polský soud zrušil rozhodnutí umožňující těžbu v dole Turów, zastavení prací to však neznamená
Zemský správní soud ve Varšavě zrušil rozhodnutí polských úřadů, které umožňovalo další těžbu v dole Turów u českých hranic. Soud tak vyhověl stížnostem několika ekologických organizací včetně německých a českých. Podle nich by pokračování těžby hnědého uhlí v Turówě vedlo k dalšímu snižování hladiny podzemních vod v Německu a snížení průtoku Lužické Nisy. Polsko a Česko se po sporech na řešení ohledně hnědouhleného dolu dohodly v únoru 2022.
Právě na základě posouzení EIA polské ministerstvo životního prostředí prodloužilo povolení pro fungování hnědouhelného dolu, který kritizují ekologové, až do roku 2044.
Těžba v dole Turów může způsobit sesuvy půdy. Některé domy v Česku dostanou speciální čidla
Číst článek
Varšavský správní soud se zabýval žalobami ekologů a německých pohraničních obcí ohledně rozhodnutí státního úřadu ochrany životního prostředí pokračování těžby povolit. Výhrady se týkají mimo jiné zprávy investora o vlivu na životní prostředí, na jejímž základě úřad rozhodl.
Soud rozhodnutí úřadu zrušil. Podle PAP zároveň uvedl, že „hodnocení soudu se netýkalo státní energetické politiky“ a verdikt „není důvodem zastavit fungování dolu Turów“.
Důl leží nedaleko území Libereckého kraje a v minulosti byl předmětem sporů mezi Českem a Polskem. Spor obou zemí o dopady těžby svého času vedl Prahu až k podání žaloby na Varšavu u Soudního dvora Evropské unie, který Polsku uložil pokutu ve výši půl milionu eur denně za neuposlechnutí příkazu zastavit těžbu.
Spor nakonec urovnala dohoda vlád obou zemí. Její součástí se staly kompenzace, které zaplatilo Česku před dvěma lety Polsko a firma PGE, jíž důl a sousední elektrárna patří.