Drábová: Situace ve Fukušimě se zlepšuje, vyhráno ještě není

Japonská komise pro jadernou bezpečnost u tří ze čtyř reaktorů přehodnotila závažnost havárie z pátého až na nejvyšší, sedmý stupeň. Je to úroveň, jaké zatím v historii jaderné energetiky dosáhla před pětadvaceti lety jen pohroma v ukrajinském Černobylu. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová přesto hodnotí současný vývoj kolem elektrárny Fukušima optimisticky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Drábová, ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

Dana Drábová, ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Kritéria pro mezinárodní stupnici říkají, že jakmile celkový únik dosáhne nějaké hodnoty, zhruba ty desítky tisíc tera becquerelů, tak je třeba klasifikovat sedmým stupněm,“ vysvětlila v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v okolí elektrárny Fukušima mluvila na Radiožurnálu Dana Drábová

„Není to reakce na to, co se tam děje teď, ale na to, co se odehrávalo mezi 15. a 20. březnem,“ dodala. Z údajů, které má mezinárodní komunita k dispozici podle Drábové vyplývá, že situace okolo elektrárny se mírně lepší - radioaktivita klesá.

To prohlásil i premiér Japonska Naoko Kan. Reaktory se podle jeho vyjádření stabilizují krok za krokem. „Velmi bych japonským kolegům přála, aby mohli říct, že situaci mají zcela pod kontrolou,“ vzkázala Drábová. To dnes ještě říct nemůžeme, domnívá se. K nějakým dalším následným únikům ještě podle ní může dojít.

Becquerel (Bq)
- hodnota intenzity záření radioaktivního zdroje
- 1 Bq = jeden rozpad atomového jádra za sekundu; čím více jader se za sekundu přemění, tím je záření silnější
Sievert (Sv)
- účinek ionizujícího záření na organismy
- vyjadřuje podíl množství absorbované energie v určité hmotnosti a v závislosti na daném druhu ionizujícího záření (J/kg)
- např. RTG břicha je ekvivalentní 50 ěSv; 3200 ěSv je ozáření přírodními zdroji v ČR za rok

Situaci mohou komplikovat i další následné otřesy. Celá země musela během měsíce od ničivého zemětřesení čelit téměř tisícovce dalších následných otřesů. V posledních dnech některé z nich dosahovaly i sedmi stupňů Richterovy škály.

„Na následné otřesy elektrárny reagují velmi dobře, stavební konstrukce jimi dotčeny nejsou, následné otřesy ale komplikují situaci z hlediska infrastruktury. Elektrárny třeba přicházejí na nějakou dobu o proud, což je velmi vážná záležitost,“ upozornila Drábová.

Na závěr přidala ale dobrou zprávu: Na třiceti kilometrech v okolí elektrárny většinou úrovně radiace v mořské vodě, o níž měli místní obavy při vypouštění kontaminované vody z elektrárny do oceánu, poklesly pod úroveň detekovatelnosti.

Veronika Sedláčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme