„Svou činností zásadním způsobem přispívá ke správnému pochopení postupu Japonska při řešení následků havárie jak českou veřejností, tak mezinárodní společností,“ uvedlo velvyslanectví.
E-mail přirovnává rok starý incident k havárii v Černobylu. „Má to jen děsit,“ říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. iROZHLAS.cz dezinformace vyvrací v pořadu Ověřovna.
Když jihokorejská jaderná firma KHNP stavěla reaktory ve Spojených arabských emirátech, získal Westinghouse kus zakázky. Rádi bychom to viděli i tady, říká šéfka SÚJB Dana Drábová.
„Pokud budeme mluvit v jednom roce o nejvyšších nákladech na pořízení třeba velkých komponent, dá se uvažovat o 30 či 40 miliardách. Z toho by se neměl státní rozpočet opotit,“ věří jaderná fyzička.
Mezi prvními informoval o úmrtí Miroslav Kalousek, který s ním v roce 2009 zakládal stranu TOP 09. „Byl to jeden z nejdůležitějších a nejlaskavějších lidí v mém životě,“ vyjádřil se.
„Bude to znít trochu jako klišé, ale nejdražší je proud, který nemáte. Je to strategická záležitost,“ říká staronová předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová o dostavbě Dukovan.
Státní úřad pro jadernou bezpečnost vykonává státní správu pro kontrolu bezpečnosti jaderné energie a ionizujícího záření v Česku. Úřad funguje od roku 1993, od roku 1999 ho vede Drábová.
„Evropa je hustě zasíťovaná měřícími místy, která nepřetržitě měří úrovně radiace. Po Evropě je rámcově 5 tisíc monitorovacích stanic, v Česku 60,“ popisuje Drábová monitorování radiační situace.
Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na loňské údaje od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který roky vede Dana Drábová. Přestože odhalil významné nedostatky, kontrola nakonec dopadla dobře.
„Ti, kteří postavili, spouštěli a na začátku provozovali šest českých bloků, už pomalu míří na zasloužený odpočinek. A když s nimi mluvím, tak by rádi mladé lidi učili,“ říká šéfka jaderného úřadu.
„Elektrárna bez proudu je nahatá. To znamená, že zdroje elektřiny zajišťují, že bude fungovat chlazení,“ říká v pořadu Osobnost Plus jaderná fyzička Dana Drábová.
Výrazná postava dezinformační scény Jakub Netík nabádá k pozření vysokých dávek jodidu draselného. Svému dítěti by ho prý vnutil „i násilím“. Odbornice Dana Drábová to označila za nebezpečný blábol.
Mezi prvními vzkazy, které přišly českým hasičům do Turecka, byl ten od nastupujícího prezidenta Petra Pavla. „Zdravím všech 68 členů jednotky USAR do Turecka a zvlášť fenku Terezku,“ říká v něm.
„Kdyby se situace změnila, okamžitě mažu do práce," říká předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, která už měsíce své publikum informuje o radiační situaci na Ukrajině na sociálních sítích.
První modulární blok má vyrůst v Temelíně, v areálu stávající jaderné elektrárny. Firma spoléhá na to, že lidé jsou tam na reaktory zvyklí a problém s nimi mít nebudou.
„Radioaktivní materiál by kontaminoval možná tak jeden kilometr čtvereční. Pravděpodobné je, že za ruským obviněním je příprava operace pod falešnou vlajkou,“ odhaduje jaderná fyzička.
Podle ukrajinských zdrojů způsobilo požár ruské ostřelování, Moskva ale z útoků obviňuje Kyjev. Česká diplomacie vyjádřila znepokojení nad situací, kterou označuje za nehoráznou.
„Je to součást dokonalé dezinformační kampaně, kterou Rusko proti Západu vede už řadu let,“ tvrdí Drábová, ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
Z ostřelování elektrárny se od samého začátku navzájem viní obě strany, i když je otázkou, jaký by z toho jak na jedné straně Rusové, tak na druhé Ukrajinci měli užitek.
Už během války Ukrajině pomohl třeba český Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Poslal protichemické ochranné prostředky a také dozimetry, popisuje předsedkyně úřadu Dana Drábová.
Ruské jednotky prý brání hasičům v přístupu do zóny, ve které na několika místech hoří. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ujišťuje o bezpečné úrovni radiace na Ukrajině.
O stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany se ucházejí společnosti z Francie, USA a Jižní Korey. Vítěz tendru by měl být znám do konce roku 2024.
Bez elektřiny není možné zajistit chlazení spotřebovaného jaderného paliva. Elektrárnu obsadili nedlouho po zahájení invaze ruští vojáci. Opravy vedení nejsou možné, protože se v místě stále bojuje.
Rusko útokem na elektrárnu porušilo Ženevské konvence, řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ve speciálním vysílání Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus.
„Zásadní věci jsou obklopeny tlustou vrstvou betonu a popřípadě ještě oceli, která umí vydržet například zásah raketou země-země,“ popisuje šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.