Trump zůstane prezidentem. Američtí senátoři rozhodli, že ani v jednom z článků žaloby není vinen
Americký prezident Donald Trump nebude sesazen z funkce. Demokraté v Senátu USA neuspěli se svou ústavní žalobou proti hlavě státu.
Senátoři nejprve poměrem 52:48 hlasů rozhodli, že je Trump nevinen, pokud jde o první článek ústavní žaloby, který se týkal zneužití pravomoci. Následně poměrem 53:47 hlasů odhlasovali, že je Trump nevinný, i pokud jde o druhý článek žaloby týkající se obstrukcí vůči Kongresu.
Trump na twitteru uvedl, že se k rozhodnutí Senátu vyjádří až ve čtvrtek v poledne místního času (18.00 SEČ).
Americký Senát odmítl předvolat svědky, konečné hlasování o impeachmentu tak přijde už ve středu
Číst článek
„Prezident Trump byl zcela očištěn a nyní je načase začít se opět zabývat záležitostmi amerického lidu,“ komentoval rozhodnutí Senátu šéf Trumpovy kampaně za znovuzvolení Brad Parscale.
Republikáni mají ve stočlenném Senátu 53 křesel, v prvním hlasování se k demokratům a jejich snaze o sesazení Trumpa připojil jediný republikán – Mitt Romney. Pro to, aby byl prezident odvolán z úřadu, byla potřeba dvoutřetinová většina, tedy 67 hlasů.
Senátoři hlasovali jmenovitě podle abecedy, hlasování o každém článku žaloby trvalo asi 15 minut. Každý ze senátorů musel vystoupit a nahlas říci, zda je podle něj Trump vinen, či nevinen. Následně předseda nejvyššího soudu John Roberts, který na proces v horní komoře Kongresu dohlížel, oznámil výsledek hlasování a proces impeachmentu oficiálně skončil.
Senát osvobozením Trumpa uzavřel několikaměsíční kauzu, která vyvrcholila právě ústavní žalobou. Tu na prezidenta loni v prosinci vznesla demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů, která hlavu státu vinila ze zneužití pravomoci a z obstrukcí vůči Kongresu, tedy parlamentu.
Kompromitující materiály na Bidena
Demokraté Trumpa obviňovali mimo jiné z toho, že se snažil nátlakem přinutit Ukrajinu, aby mu před letošními prezidentskými volbami v USA pomohla získat kompromitující informace o jeho velkém rivalovi Joe Bidenovi. Ten se uchází o demokratickou nominaci.
Trump obvinění od počátku odmítal, postup demokratů přirovnával k honu na čarodějnice a považoval ho za snahu vyřadit ho z boje o znovuzvolení.
Senát minulý týden v procesu odmítl předvolat další svědky, což otevřelo cestu k osvobození prezidenta. Vůdce demokratů v Senátu to označil za tragédii. Demokraté například chtěli, aby byl předvolán zejména někdejší Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton.
Voda, mléko, bonbony. Občerstvení, které si smějí dopřát senátoři během impeachmentu s Trumpem
Číst článek
Ještě v pondělí žalobci zastupující demokraty v závěrečných projevech v Kongresu opakované vyzývali senátory k Trumpovu odsouzení. „Jménem Sněmovny reprezentantů upozorňuji, že vaší povinností je odsoudit prezidenta Donalda Trumpa,“ pronesl tehdy jeden z demokratických žalobců Jason Crow.
Po závěrečné řeči žalobců se slova ujali republikánští obhájci prezidenta. Zástupce obhajoby Kenneth Starr tehdy obvinil demokraty, že se v proceduře neřídili zásadami stanovenými pro soudní žalobu a dopouštěli se „unáhlených úsudků“. Snažili se podle něj ovlivnit listopadové volby, v nichž bude Trump obhajovat svůj mandát.
Senátoři proces uzavřeli den poté, co Trump v Kongresu přednesl projev o stavu americké unie, a dva dny po začátku několikaměsíčního klání demokratů, ze kterého vzejde stranický prezidentský kandidát. Ten se poté v listopadu s Trumpem utká o prezidentské křeslo.