„Republikánské vyšetřování o impeachmentu skončilo tak, jak začalo: s ničím,“ napsal Washington Post. „V závěrečné zprávě není téměř nic, co by nebylo známé před zahájením formálního vyšetřování.“
Na podpis konsolidačního balíčku má prezident Pavel 15 dní od 8. listopadu, kdy normu schválil Senát. Pokud se Pavel nerozhodne pro veto, ANO se téměř jistě obrátí na Ústavní soud, tvrdí Schillerová.
„Přímo volený prezident si vykládal Ústavu s vědomím, že má mandát od milionů voličů. Těžko se mu v tom bránilo. Mohl si být jistý, že mu jeho nestandardní chování projde,“ píše Petr Hartman.
Rozhodnutí o přípravě žaloby kvůli Zemanovým výrokům v kauze Vrbětice však nepadne v brzké době, jelikož mu musí předcházet právní a bezpečnostní analýzy jednání hlavy státu.
Senát, v němž má většinu opozice, může ústavní žalobu na prezidenta pouze navrhnout. Předložení žaloby Ústavnímu soudu musí schválit Poslanecká sněmovna ústavní většinou, tedy nejméně 120 hlasy.
V horní komoře amerického Kongresu se sice nakonec nenašla dvoutřetinová většina potřebná k odsouzení exprezidenta Donalda Trumpa v procesu impeachmentu, ale jeho problémy tím zdaleka nekončí.
McConnell prohlásil, že exprezident je morálně zodpovědný za lednový vpád svých příznivců do budovy Kongresu, ale při hlasování o ústavní žalobě proti Trumpovi se vyslovil pro jeho osvobození.
Obvinění Donalda Trumpa z „podněcování ke vzpouře“ je protiústavní, nepodložené a politicky motivované a žádná „vzpoura“ se 6. ledna nekonala. I takové argumenty předkládala exprezidentova obhajoba.
Přímo ke Kapitolu chodí místní na procházky s dětmi, do botanické zahrady nebo tudy vedou jejich běžecké trasy. Teď tenhle prostor střeží řetěz a samopaly ozbrojených členů národní gardy.
Projednávání ústavní žaloby v Senátu začne v úterý. Vystoupení zástupců sněmovny a obhajoby zřejmě začnou až ve středu, přičemž obě strany budou mít k dispozici až 16 hodin čistého času.
V americké praxi musí ústavní žalobu na hlavu státu projednat obě kongresové komory: Sněmovna reprezentantů impeachment podává a Senát v roli soudu o něm rozhoduje.
Senát se má začít žalobou zabývat v polovině února. Aby Trumpa odsoudil, je zapotřebí souhlasu dvou třetin přítomných senátorů. Podle republikánských senátorů je žaloba neústavní.
Pelosiová s Milleym údajně diskutovala o dostupných preventivních opatřeních, jež by mimo jiné zabránila nestabilnímu prezidentovi v přístupu k odpalovacím kódům a nařízení jaderného útoku.
Republikáni mají ve stočlenném Senátu 53 křesel, v prvním hlasování se k demokratům a jejich snaze o sesazení Trumpa připojil jediný republikán – Mitt Romney.
Skutečné zahájení procesu je stanoveno na nadcházející úterý. Americká média ke čtvrtečnímu dění v Senátu poznamenávají, že je to nezbytný procedurální postup před oficiálním začátkem procesu.
Výbor, který ovládají opoziční demokraté, shledal šéfa Bílého domu vinným z obstrukcí vůči Kongresu a ze zneužití moci ve snaze přinutit cizí mocnost ke vměšování do amerických prezidentských voleb.
Američané jsou hluboce rozděleni v názoru na chování Trumpa ve funkci prezidenta, ale procento lidí podporujících ústavní žalobu se zvyšuje. Impeachment má podpůrce i mezi bývalými voliči Trumpa.
Vždy, když se ve sněmovně někdo postaví k mikrofonu a zahájí svou řeč slovy „původně jsem dnes vystupovat nechtěl, ale“, následuje projev, který je buď úplně zbytečný, nebo skandální.
Připustila, že výrok byl „hodně silný“, byl ale podle ní reakcí na absurdní, nedůstojnou a hodně emotivní debatu ve sněmovně o senátním návrhu ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana.
Piráti hodlají pokračovat v odborné debatě o odpovědnosti prezidenta. TOP 09 pokládá za nejhorší, že ohledně pravomocí hlavy státu přetrvává možnost dalších spekulací.
„Aspoň jsem to zkusil,“ utrousí k mírně zklamaným spolupacientům despoticky řízené psychiatrické léčebny Randle McMurphy, hlavní postava pětioscarového filmu Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem