Dívky v Indii boří společenská tabu. Některé se chtějí stát řidičkami taxíků

Mladé dívky z chudinských čtvrtí vzdorují společenským konvencím. Navštěvují kurzy, kde se učí řídit. Chodí také na hodiny angličtiny a kurzy sebeobrany. Chtějí totiž pracovat třeba jako řidičky taxíků, píše britský The Guardian.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taxi si v Bratislavě raději objednávejte telefonicky

Taxi si v Bratislavě raději objednávejte telefonicky | Foto: Tomáš Adamec

Devatenáctiletá Zahida navštěvuje řidičský kurz tři měsíce. Stále si ale nezvykla na svou novou uniformu, která se skládá z námořnicky modrých kalhot a bundy.

Instruktor třídě zrovna vysvětluje, jak zkontrolovat tlak v pneumatikách. Zatímco Zahida poslouchá, nevědomky si uniformu poupraví.

„Nemůžu si pomoct,“ směje se. „V mojí komunitě dívky nemohou nosit chlapecké oblečení. Je to pro mě stále nové,“ dodává.

Indická vláda v rámci pilotního programu, který loni spustila v Novém Dillí, učí mladé dívky řídit. Kurzy jsou součástí většího národního programu. Cílem je zlepšit životy dětí jako Zahida.

Kasta nedotknutelných, přesněji nedotýkatelných

Muslimská dívka je nejstarší z devíti potomků a pochází z chudinské čtvrti v jižním Dillí. Patří také k nejnižší indické kastě, takzvaným nedotknutelným nebo přesněji nedotýkatelným.

Z této skupiny nemají lidé možnost se po celý život nijak vymanit. Musí také vykonávat jen z indického pohledu podřadná povolání, jako je zpopelňování mrtvých, porodní asistence, čištění stok a další fyzicky náročné práce. Jsou navíc často diskriminováni a šikanováni.

Indický premiér Nárendra Módí | Foto: Reuters

Kastovní systém vytvářející obrovské propasti mezi lidmi rozděluje indickou společnost tisíce let a dodnes se ho nepodařilo zcela vymýtit. Zákon sice kastovní systém v roce 1950 oficiálně zrušil, a je tudíž nelegální, v realitě ale stále platí.

„Ještě před několika měsíci jsem mohla jen snít o tom, že budu nosit takové oblečení a řídit auta,“ říká Zahida.

Projektu se účastní i alternativní taxislužby

Projektu se účastní celkem 450 mladých žen ze tří chudinských čtvrtí v metropoli Nové Dillí. Během sedmi měsíců se naučí řídit, chodí ale i na hodiny angličtiny a kurzy sebeobrany. Měsíčně dostávají také stipendium ve výši 1500 rupií, tedy necelých 550 korun.

Dívky mohou po absolvování kurzu pracovat jako řidičky. Nejprve získají zkušenosti a jistotu, po roce si pak mohou požádat o komerční licenci. Do projektu se už zapojily i alternativní taxislužby Uber a Ola, u kterých dívky po získání licence najdou práci.

ČRo, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme