Demonstrace v Iráku si vyžádaly stovku mrtvých a tisíce zraněných. Policie dál střílí po demonstrantech
V Bagdádu se po zrušení dvoudenního zákazu nočního vycházení znovu demonstruje. Podle tiskových agentur jsou v centru irácké metropole slyšet výstřely. Úřady informovaly o smrti jednoho demonstranta, uvedla agentura Reuters. Protivládní protesty si od úterka vyžádaly stovku mrtvých a asi 4000 raněných, uvedla v sobotu agentura AFP s odvoláním na iráckou vládní komisi pro lidská práva. Její předchozí bilance čítala 73 mrtvých a 3000 raněných.
Většina obětí podle bilance pocházela z řad demonstrantů, protestujících od úterka proti korupci a přetrvávajícím ekonomickým a sociálním problémům. Mezi mrtvými je ale také nejméně šest policistů, dodala AFP s odvoláním na zdroje z řad zdravotníků a policistů. Podle zdravotníků většina demonstrantů byla zastřelena.
‚Snažíme se, kouzlit ale neumíme.‘ Irácký premiér Mahdí dal za pravdu protestujícím proti korupci
Číst článek
Protesty se odehrávají v Bagdádu a v několika regionech na jihu země, obývaných převážně šíity. V Bagdádu byl v sobotu podle AFP zrušen zákaz nočního vycházení, ale v metropoli nadále panuje silné napětí po čtyřech dnech demonstrací poznamenaných násilím. Ještě v sobotu se má sejít parlament, aby projednal návrhy na zvýšení zaměstnanosti mladých lidí.
Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí v pátek uznal požadavky demonstrantů za oprávněné. Demonstrace ale přes jeho slova neustaly, naopak zesílily. Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr vyzval k demisi kabinetu a k uspořádání předčasných voleb za mezinárodního dohledu. Ke kritikům se v pátek připojil i irácký nejvyšší šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání.
Pozornost v zahraničí
Současné protesty jsou nejsilnější od začátku vlády Mahdího, který do premiérské funkce nastoupil před necelým rokem. Infrastruktura v zemi je po desetiletích ozbrojených konfliktů v troskách. V současnosti zažívá Irák vzácné období míru, podle mnoha občanů jej však vláda dostatečně nevyužívá k obnově země.
Události v Iráku vzbuzují pozornost v zahraničí. OSN vyzvala k rychlému vyšetření policejních zásahů. Tři státy v oblasti Perského zálivu - Kuvajt, Bahrajn a Katar - nedoporučují svým občanům cestovat do Iráku. Ti, kdo tam nyní jsou, mají neprodleně odjet. České ministerstvo zahraničí dlouhodobě varuje před cestou do Iráku s ohledem na nestabilní bezpečnostní situaci, riziko únosu, zranění či usmrcení.