Demonstrace na káhirském náměstí Tahrír jsou pro pouliční prodavače terno
Do středy byla na káhirském náměstí Tahrír tlačenice desítek tisíc lidí, takže se nedalo vůbec projít. Po očekávaném oznámení armády, že zbavuje funkce prezidenta Muhammada Mursího, a po celonočních oslavách teď vypadá náměstí úplně jinak.
Náměstí Tahrír, den poté. Praží slunce, metaři a aktivisté uklízejí haldy kelímků od nápojů a jiných odpadků, na tribuně hraje reprodukovaná hudba a pod ní tančí a poslouchá zbytek včerejších demonstrantů.
Teď, bez lidí, je ale vidět, že náměstí je také plné pouličních stánkařů, prodávajících ze svých mnohdy pitoreskních vozíků různé osvěžující dobroty.
Ahmad je jedním z prodavačů, kteří pravidelně využívají demonstrací ke zvýšení zisku. Má svůj malý vozík se stříškou a na něm čtyři nerezové kanystry. Vyzvídám, co v nich je.
Reportáž z náměstí Tahrír natočil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček
„Tamaryšek a Henna. Piješ Hennu?" ptá se. „Ne, tu jsem ještě nezkusil," odpovídám a Ahmad už umývá dvoudecovou skleničku v kyblíku vody a točí mi černý nápoj. Je studený a sladkokyselý.
„Jsem tady jen, když jsou demonstrace. Je tu narváno a každý má žízeň, takže mám kšeft,“ říká. Jedna sklenička, jedna libra. To jsou necelé tři koruny. Když demonstrace skončí, odtlačí si Ahmad vozík o několik kilometrů dál na náměstí Ataba, kde má své stálé stanoviště.
„Prodám tu tak 200 nebo 300 skleniček. Včera toho bylo hrozně moc. Zítra tu budou oficiální oslavy, přijde zase hodně lidí," těší se na výdělek Ahmad.
Prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr složil přísahu, země se zklidňuje
Číst článek
Demonstrace na Tahríru jsou vlastně svérázným ekonomickým podnikem. Pouliční prodavači nápojů, pečené kukuřice nebo revolučních triček a vlajek se sem sjedou ze svých stálých stanovišť a využívají nebývalého množství zákazníků.
„My Egypťané sesadíme každého prezidenta, když bude špatný," doufá Ahmad zase někdy příště v další demonstrace a další možnost si přivydělat.