Clintonová prosazuje další sankce proti Sýrii
Rusko a Čína zablokovaly rezoluci OSN o Sýrii. Americká ministryně zahraničí chce hledat jiný způsob, jak ztížit syrskému režimu existenci.
Rezoluce OSN ohledně Sýrie neprošla Radou bezpečnosti. Podpořilo ji sice 13 z 15 členů, Čína a Rusko ji svým právem veta ale zablokovaly. Usnesení požadovalo, aby prezident Asad předal moc svému zástupci, stáhnul všechny vojenské jednotky ze syrských měst a začít měl v Sýrii také přechod k demokracii.
Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová o výsledku hlasování během návštěvy Sofie mimo jiné řekla:
„V okamžiku, kdy je Rada bezpečnosti OSN vyřazená ze hry, musíme zdvojnásobit úsilí mimo Spojené národy. A to s těmi spojenci a partnery, kteří podporují právo syrského lidu na lepší budoucnost. Musíme zintenzivnit diplomatický tlak na Asadův režim a přesvědčit lidi kolem prezidenta Asada, že nastal čas, aby odešel. Tento fakt musejí uznat a musejí se začít pokoušet zformovat vládu, která bude reprezentovat všechen lid Sýrie,“ uvedla Clintonová.
Situaci v Sýrii rozebral ve Světě o osmé blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček
Zablokování rezoluce OSN o Sýrii označila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová za výsměch.
„Budeme se snažit o další sankce proti Sýrii a ještě více posílíme ty, které jsme už přijali. Tato opatření budeme naplňovat maximálně - tak, aby Sýrii vyschly zdroje, finance a dodávky zbraní, které režimu umožňuje pokračovat. Chceme odhalit ty, kdo syrskou vládu stále finančně podporují a posílají mu tyto zbraně. Zbraně, které pak používá proti bezbranným Syřanům, včetně žen a dětí.“
„Jsme připraveni ke spolupráci s přáteli demokratické Sýrie po celém světě, kteří budou podporovat opozici v naplňování jejího mírového plánu na změnu. A zajistíme humanitární pomoc, na to máme kapacity,“ ujistila Clintonová.
Hlasování den po masakru v Homsu
Hlasování v Radě bezpečnosti OSN následovalo jen den potom, co syrské tanky a kulomety zmasakrovaly baštu odporu, město Homs. Přes víkend tam zemřely více než dvě stovky lidí. Asadova vláda popírá,že by masakr, při kterém zahynuly i ženy a děti, měla na svědomí, a obviňuje z něj ozbrojené skupiny podporující opozici. Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček tuto verzi ale nepokládá za příliš pravděpodobnou.
„Já se domnívám, že se opravdu jedná o útoky vládních sil motivované snahou jednou provždy rozdrtit odpor v Homsu a zastrašit lidi, kteří povstalce podporují.“
„Verze Damašku, kterou jsem četl na syrských rozhlasových stránkách nebo na agentuře Saná, že to celé zinscenovala opozice, že opoziční teroristé tam cíleně povraždili lidi v předvečer hlasování Rady bezpečnosti, aby zdiskreditovali vládu Bašára Asada, se mi nezdá důvěryhodná. Ty přicházející obrázky jsou děsivé; je vidět, že tam byly použity těžké zbraně, dělostřelectvo, minomety, a nejvíc lidí zahynulo v troskách zřícených domů,“ poznamenal Tureček ve Světě o osmé.
Po vetu rezoluce v Radě bezpečnosti Západ hledá jiný způsob, jak zastavit násilnosti v Sýrii; vojenský zásah ale odmítá. Podle našeho zpravodaje se tak nabízí prakticky jediná možnost, a to podpora syrské ozbrojené opozice.
„To znamená zvýšit dodávky zbraní syrské opozici, zvýšit její diplomatickou podporu; víme, že je teď třeba snaha vyhostit syrské velvyslance ze všech arabských zemí, jako už to o víkendu udělalo Tunisko. Ale hlavně ta zbrojní podpora, což je samozřejmě věc, které se Rusko snažilo zabránit,“ konstatoval Tureček.