Kontroverzní čínský vědec oznámil, že dostal pracovní vízum v Hongkongu. Záhy o něj přišel
Kontroverzní čínský vědec Che Ťien-kchuej který jako první upravil lidská embrya, aby se nemohly nakazit virem HIV, přišel o pracovní vízum v Hongkongu. Krátce předtím, vystoupil na tiskové konferenci, kde oznámil, že má v plánu se zapojit do zkoumání genové terapie vzácných onemocnění.
Che Ťien-kchuej v roce 2018 prozradil, že upravil geny dvou dívek, dvojčat, známých jako Lulu a Nana, aby byla HIV rezistentní. V roce 2019 ho soud v Šen-čenu odsoudil ke třem letům vězení a pokutě tří milionů jüanů ( necelých 10 mil Kč) za porušení čínských předpisů o vědeckém výzkumu a provozování medicíny bez licence. Zároveň dostal doživotní zákaz pracovat v reprodukční medicíně.
‚Příčetný člověk by o tom teď neměl uvažovat.‘ Experti varovali před úpravami lidského genomu
Číst článek
Vědeckou komunitou byl hlasitě odsuzován za neetické praktiky a riskantní postupy bez informovaného souhlasu zúčastněných rodin. Kritika se týkala hlavně využívání nových a neozkoušených technologií na lidech. Che Ťien-kchuej byl po tom, co představil svůj experiment, propuštěn z univerzity v Šen-čenu, kde působil.
Poté, co si v dubnu roku 2022 odpykal svůj trest, se začal znovu angažovat v akademickém prostředí. V Pekingu založil nezávislou laboratoř, která se zaměřuje na vývoj dostupných terapií pro genetická onemocnění. Zároveň vystoupil 11. února na bioetické akci univerzity v Kentu. Na této akci se však vyhýbal otázkám ohledně jeho minulého výzkumu.
Několik hodin před jeho vystoupením odvolal svou účast na březnovém mezinárodním summitu zabývajícím se úpravami lidského genomu v Oxfordu. Na twitteru napsal: „Necítím se připraven mluvit o mých zkušenostech posledních 3 let.“
Udělení víza v Hong kongu
Od roku 2020 byl Hongkong značně ochromen kvůli onemocnění COVID-19 a s tím spojenými restrikcemi. Od počátku pandemie město opustily desítky tisíc lidí. Mezi těmi, kteří emigrovali, byli i akademičtí pracovníci, kteří dostali příležitosti jinde. Hongkong se tedy nyní naopak snaží přilákat odborníky a vědce zpět.
Polorodé sestry se našly pomocí DNA testů. ‚Hledáme anonymního dárce spermií, našeho otce,‘ vysvětlují
Číst článek
V úterý vystoupil Che Ťien-kchuej na krátké tiskové konferenci, kde oznámil, že získal pracovní vízum v Hongkogu. Zároveň sdělil, že se chce věnovat genové terapii vzácných onemocnění.
Hongkongský ministr práce a sociálních věcí Chris Sun Yuk-han v úterý novinářům řekl, že momentálně žadatelé nebudou muset poskytovat výpis z trestního rejstříku. Odmítl se však vyjádřit k případu Che Ťien-kchuej.
Po několika hodinách však honkongská vláda vydala prohlášení, kde uvedla, že vízum kontroverznímu vědci bylo zrušeno. „Poté, co imigrační oddělení posoudilo žádost, objevilo se podezření, že někdo uvedl nepravdivé informace, aby získal povolení pro udělení víza,“ stojí v prohlášení. „Ředitel imigračního úřadu prohlásil, že vízum je v souladu se zákonem neplatné.“ Ve zprávě však neuvádí jméno.