Čína vězní nejvíc spisovatelů na světě, polovinu z nich kvůli příspěvkům na internetu, píše britský deník
Trest vězení si v Číně aktuálně odpykává 107 spisovatelů. Téměř polovinu z nich poslaly soudy za mříže kvůli příspěvkům na internetu. Je to vůbec nejvíc v historii a čínský režim aktuálně vězní nejvíc spisovatelů na světě. O žebříčku Freedom to Write sestavovaném americkou organizací PEN America informoval britský server Guardian.
V žebříčku jsou i bloggeři nebo lidé, kteří používají sociální sítě jako svoji hlavní platformu pro šíření názorů. Mezi vězněnými je například občanská novinářka Zhang Zhan. Za mříže se dostala v roce 2020 kvůli tomu, že informovala o počátcích šíření koronaviru ve městě Wu-chan.
Obzvlášť vážná je situace na severozápadě Číny, kde žije početná ujgurská komunita. Ujgurové čelí v Číně dlouhodobé perzekuci ze strany úřadů. Ve vězení je tam například ujgurská básnířka Gulnisa Imin, která si odpykává více než sedmnáctiletý trest vězení za to, že podle úřadů její básně podporují separatismus.
V posledních letech se situace v Číně podle britského Guardianu zhoršila. Může za to i přijetí Zákona o národní bezpečnosti v Hong Kongu, na základě kterého úřady podle lidskoprávních organizací zasahují proti kritikům režimu.
Policie zadržela spolupracovníka lídra kandidátky AfD pro eurovolby. Měl předávat informace Číně
Číst článek
Nedemokratické režimy po celém světě vězní kvůli projevení vlastního názoru nejméně 339 spisovatelů. Třetinu z nich poslal za mříže čínský autoritářský režim. Dalšími zeměmi s vysokým počtem vězněných spisovatelů jsou Írán, Rusko, Saúdská Arábie nebo Turecko.
Čínští spisovatelé překročili stovkovou hranici poprvé, novinářům, kteří nemohou v Číně svobodně pracovat, se to podařilo už v roce 2020, jak informovala francouzská organizace Reportéři bez hranic.
Podle Reportérů bez hranic je Čína, co se týče svobody tisku, na 179. místě ze 180 zemí. Tamní režim aktuálně zadržuje 109 novinářů nebo mediálních pracovníků.