Čínský soud poslal do vězení tři vědce, kteří geneticky experimentovali s embryem

V Číně v pondělí odsoudili do vězení pastora neoficiální protestantské církve a tři vědce, kteří se zabývali genetickou modifikací člověka. Agentura Nová Čína oznámila, že pastor Wang I byl odsouzen k devítiletému žaláři a genetici k trestům od 18 měsíců do tří let.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stačí, aby v komerčním testu DNA byla zahrnuta jména a varianty genů a přímo se můžete dočíst, zda vám hrozí třeba Alzheimerova choroba. (Ilustrační snímek)

Vědec Che Ťien-kchuej se loni postaral o senzaci, když oznámil, že se narodily první geneticky modifikované děti vzešlé z jeho výzkumu (ilustrační foto) | Foto: Drew Hays | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Wang byl mezi několika desítkami vůdců a vyznavačů církve známé pod anglickým názvem Early Rain Covenant Church, kteří byli zatčeni před rokem.

Čínský vědec tvrdí, že geneticky modifikoval embrya, z nichž se narodila dvojčata. Vláda jeho práci zastavila

Číst článek

Svoboda vyznání je v Číně sice dána ústavou, ale v praxi podléhají náboženská hnutí státní kontrole. Čínští křesťané, jichž je odhadem 60 milionů, jsou tak rozděleni na oficiální církev, která je podřízena komunistické straně, a na podzemní církev, která je věrná Vatikánu, pokud jde o katolíky, a v případě protestantů je nezávislá.

Podle čínských zákonů musí být místa, kde se konají bohoslužby, registrována a podléhají vládnímu dozoru. Některé církve to ale neudělaly a Čína nyní přísněji trestá vyznavače nepovolených ritů.

Součástí rozsudku nad Wangem je také odebrání politických práv na tři roky a konfiskace jeho osobního majetku v hodnotě odpovídající 163 000 korunám.

Geneticky modifikované děti

Vědec Che Ťien-kchuej se loni postaral o senzaci, když oznámil, že se narodily první geneticky modifikované děti vzešlé z jeho výzkumu. Podle Nové Číny byl v pondělí odsouzen ke třem letům vězení a pokutě tří milionů jüanů (9,8 milionu korun).

K nižším trestům byli odsouzeni i dva jeho kolegové - Čang Žen-li k dvouletému vězení a pokutě milionu jüanů a Čchin Ťin-čou k osmnáctiměsíčnímu žaláři a pokutě 500 000 jüanů.

Che se snažil zajistit u dětí odolnost proti viru HIV, jímž byl nakažen otec narozených dvojčat. Čínská vláda se stala terčem kritiky za benevolentní postoj k jeho výzkumu. V mnoha zemích je genetické přepisování lidských embryí zcela zakázáno. Jinde je považováno za neetické a nebezpečné.

Světová zdravotnická organizace (WHO) upozornila, že by genetické modifikování lidského embrya mohlo mít nezamýšlené následky. Čína výzkum nechala zastavit a Chea začala vyšetřovat policie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme