Úřady loni vydaly poprvé povolení pro experimentální nasazení geneticky upravených komárů – konkrétně samců neškodných co do šíření nemocí. Ti mají za úkol spářit se se samičkami komára tropického.
Nová odrůda pšenice HB4 ale nebude používána do té doby, než ji schválí také Brazílie. Schválení geneticky modifikované pšenice kritizuje část ekologů a zemědělců.
Státy Evropské unie nemůžou zakázat prodej povolených geneticky modifikovaných (GMO) potravin nebo krmiv na svém území. Europoslanci dnes na zasedání ve Štrasburku odmítli návrh Evropské komise, který s tím počítal. Komise navrhovala, aby mohla každá země unie zakázat i ty geneticky modifikované plodiny, které jsou schválené jako zcela bezpečné.
Evropa ztížila možnost pěstování geneticky modifikovaných plodin. Návrh ve Štrasburku schválili europoslanci. Státy Evropské unie teď budou moci zakázat pěstování takzvaných GMO plodin i kvůli tomu, že s ním obyvatelé nesouhlasí. V Evropě se dnes může pěstovat například geneticky modifikovaná kukuřice nebo brambory. Návrh musejí formálně potvrdit unijní země.
Maďarsko udělá všechno proti tomu, aby Evropská unie povolila další geneticky upravované potraviny (GMO). V reakci na úvahy o povolení pěstování geneticky upravené kukuřice to oznámil tamní resort zemědělství. V Maďarsku nejsou geneticky upravované potraviny povolené, v rámci ustanovení o právu na zdravou výživu je zakazuje maďarská ústava.
V nejbližších třiceti letech se podle vědců počet obyvatel na světě zdvojnásobí. Potravinová krize je proto neodvratná. Na vlastní kůži už ji pocítili v některých rozvojových zemích. Jak nedostatek potravin odvrátit? Řešení navrhnou špičkoví vědci z celého světa, kteří se dnes sjíždí do Olomouce na konferenci Zelená pro lepší budoucnost.
Výsledky poslední studie o geneticky upravené kukuřici jsou alarmující. Prokazují jednoznačně toxické účinky, a to v krátkodobém časovém horizontu. Francouzské ministerstvo zemědělství se bude těmito výsledky ihned zabývat, a pokud se výsledky studie potvrdí, zakáže dovoz GMO kukuřice do Francie.
Vědci ve Velké Británii vytvořili první geneticky modifikované kuře, odolné proti ptačí chřipce. Tento výsledek znamená, že zatímco geneticky upravená kuřata jsou sama infikována, ostatní virus nedostanou.
Doktorandka z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Lenka Vacková se snaží dokázat, že čištění odpadní vody by mohlo být daleko levnější a ekologičtější. Chce k tomu použít různě geneticky upravené bakterie. Její projekt bude posuzovat porota v soutěži Ministerstva životního prostředí.
Některé země Evropské unie volají po větší svobodě v pěstování geneticky upravených rostlin. Dnes o tom budou v Bruselu jednat ministři zemědělství. Jde o to, aby si v budoucnu mohly samy členské státy sedmadvacítky rozhodovat, jestli chtějí geneticky modifikované plodiny na svém území mít.
Rozhodnutí Bruselu nadále centrálně neregulovat pěstování geneticky modifikovaných plodin v Evropě může posílit akcie podniků, které se vývojem těchto plodin zabývají. Případní investoři ale musí sledovat, jak se která země ke geneticky modifikovaným plodinám staví.
Evropská komise dnes navrhla nový přístup ke geneticky modifikovaným plodinám. Podle něho budou o pěstování geneticky modifikovaných plodin rozhodovat pouze členské země, a to nezávisle na sobě.
Evropská komise chce změnit systém schvalování geneticky upravených plodin. Dnes předloží nový plán, podle kterého bude povolení vydávat Komise. Unijní státy pak ale samy rozhodnou, zda se na jejich území geneticky upravené plodiny budou pěstovat.
V Německu porostou geneticky modifikované brambory. Evropská komise povolila německému koncernu BASF pěstování geneticky upravených brambor pro průmyslové účely, zejména pro výrobu křídového papíru.