Pryč s komunistickou stranou, napsal čínský aktivista na stěnu záchoda. Zmizel beze stopy

Když čínský prezident svolával „záchodovou revoluci“, stěží měl na mysli kritiku vlády. Přesně k ní však na sociálních sítích vyzval mladík ze Šanghaje. O pár dní později se po něm slehla zem. O zmizení Ťi Siao-lunga informovalo počátkem týdne Radio Free Asia.

Šanghaj Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z výsledků "záchodové revoluce" v Číně: automatizovaná veřejná toaleta ve městě Čeng-čou v provincii Che-nan.

Jeden z výsledků "záchodové revoluce" v Číně: automatizovaná veřejná toaleta ve městě Čeng-čou v provincii Che-nan. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Není dostupný už od 31. července,“ potvrdil pro Radio Free Asia (RFA) kamarád zmizelého mladíka, Čchen Ťien-fang. „Telefon má vypnutý a u něj v bytě po něm není ani stopy.“

Ťi Siao-lungova sestra novinářům řekla, že jí ten samý den, 31. července, zavolala bratrova přítelkyně, která je momentálně na Tchaj-wanu, a svěřila jí, že o sobě Ťi nedává vědět a že se o něj bojí. 

Kritika prezidenta dostala čínského právníka za mříže. Policie ho zadržela, když vedl dítě do školy

Číst článek

Čchen Ťien-fang věří, že se za Ťiovým zmizením skrývá jeho aktivita na sociálních sítích, kritická vůči čínské vládě.

Stejný názor sdílí Ťiova sestra: „(Bratr) má ten typ osobnosti, která určité věci nedokáže nechat bez povšimnutí, jako korupce a podobně. A ani my, jako rodina, nad tím nedokážeme zavírat oči. Já to nedokážu. Státní záležitosti nás moc nezajímají, ale rozhodně nám záleží na jakékoli politice, která ovlivňuje život běžných lidí.“

Viz například problémy v oblasti zdravotní péče. „Nemám peníze, abych si vyléčil střevní potíže, zatímco Tlouštík Si (Ťin-pching) peníze rozhazuje a mění ústavu, aby ze sebe udělal krále,“ napsal Ťi Siao-lung podle Čchena na zeď toalet v nemocnici. „Kdy už to utrpení skončí? Pryč s komunistickou stranou!"

Záchodová revoluce

Přičemž s jedním grafitti se Ťi nespokojil. 20. července vyzval na internetu všechny prodemokratické aktivisty, ať uposlechnou volání hlavy státu po „záchodové revoluci“, a to velmi specifickým způsobem – začít psát na zdi veřejných záchodů slogan „Pryč s komunistickou stranou!“  

Velkou „záchodovou revoluci“ (doslova) spustila Čína v roce 2015. Kýženým cílem mělo být proměnit mnohdy neútěšný stav záchodů tak, aby už nepředstavovaly zdravotní riziko. Kampaň vyhlášená z těch nejvyšších míst se zaměřuje jak na zlepšení hygienických podmínek ve venkovských oblastech, tak na veřejné záchody po celé zemi. Významnou roli tu hraje snaha vyjít vstříc turistům, včetně těch zahraničních. 

Už koncem loňského roku státní agentura Nová Čína hlásila, že investovaných 20 miliard jüanů (zhruba 45 miliard korun) pomohlo překročit plán 57 tisíc zrenovovaných záchodků o celých 11 tisíc, a že na turistických lokalitách v Číně najdeme tudíž už 68 tisíc nových či zrekonstruovaných toalet. 

Zlodějům toaletního papíru skončily žně. Čínské veřejné záchodky se brání čtečkou obličejů

Číst článek

V plánu pro nadcházející tři roky je, dodala agentura, přidat dalších 47 tisíc toalet a navíc jich 17 tisíc zrenovovat. 

Psaní protivládních hesel na zdi záchodů je naopak, a zcela jistě, mimo plán.

'Zkrátka nepřišel'

Přítelkyně Ťi Siao-lunga se teď snaží po známých zjistit, kde je Ťimu konec. „Nevím, co se děje, každý říká něco jiného,“ řekla kantonské redakci RFA. „Jeden kamarád říká, že je v S'-čchuanu, jiný zas, že je v (šanghajské čtvrti) Pchu-tung.“  

Šanghajský právník Tai Pchei-čching ještě donedávna Ťi Siao-lunga vídal v kostele, kam oba pravidelně docházeli. „Jednou zkrátka nepřišel. A přátelé, co za ním o pár dní později šli (domů), ho nikde nemohli najít,“ potvrdil Ťiovo zmizení. O jeho příčinách však „jako právník odmítá spekulovat, když nejsou žádné důkazy.“

Závěrem: Ťi Siao-lung není zdaleka jediný, kdo na velkou „záchodovou revoluci“ hleděl se značnou dávkou skepse. Jistě, čisté záchody jsou důležité, ale Čína – a konkrétně pak Šanghaji přilehlá provincie Ťiang-si – trpí palčivějšími systémovými problémy, tvrdí pro RFA právník Čang Tching-jüan. „Provincie Ťiang-si by se měla zabývat otázkami jako vzdělávání a lékařská péče,“ myslí si. 

„Tenhle nápad se záchodovou revolucí je přebytečný, rozhodně ho nepodporuju,“ doplňuje Čangova slova jeden z obyvatel ťiangsiského venkova. „Vláda by se měla snažit dělat lepší práci a pomáhat lidem, aby se jim klidně žilo a pracovalo.“ 

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme