Češka žije v Británii 16 let, trvalý pobyt ale nedostala. Po brexitu žije v nejistotě jako tisíce dalších Evropanů

Odchod Spojeného království z Evropské unie, to není jen boj o pracovní místa a hospodářský růst, ale taky stovky tisíc rozkolísaných lidských životů. Tisíce občanů Evropské unie stále nemají jistotu, že budou smět v Británii zůstat. 39leté Češce trvalý pobyt zamítli, i když ve Spojeném království žije 16 let a pět let je provdaná za britského občana.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucie žije v Británii 16 let, pět let je provdaná za britského občana

Lucie žije v Británii 16 let, pět let je provdaná za britského občana | Foto: Jiří Hošek

Hudebnice na volné noze a učitelka angličtiny Lucie žije se svým britským manželem v severolondýnské čtvrti Islington. Výsledek unijního referenda loni v červnu prý pro Lucii, která taky pracuje s tělesně postiženými, nebyl takovým překvapením. Šok, fáze odmítání a posléze smutku, se ale stejně (jako u dalších odpůrců brexitu) dostavily.

Před Vánoci ji přišel dopis od ministerstva vnitra, ve kterém ji oznámili odmítnutí žádosti o trvalý pobyt. „O ten jsem si požádala už před brexitem, jenom jako takovou formalitku. Já tady přece žiji už 16 let a už jsem téměř pět let vdaná za Brita. Napsali, že žádost zamítají z důvodu nedostatku evidence o tom, že jsem tady pět let v kuse tzv. ekonomicky aktivní," vypráví Češka.

Velvyslanec: komplikace na úřadech

„Na úrovni velvyslanců Evropské unie upozorňujeme britské politiky a členy vlády na situaci, která tady po brexitu vznikla a na atmosféru, která se vytvořila a nebyla vždycky příznivá. Jsme svědky řady komplikací, kterým byli vystaveni naši občané na britských úřadech. A to jsou všechno věci, které se snažíme monitorovat., vyhodnotit a předkládat našim britským partnerům pro zlepšení," uvádí velvyslanec České republiky ve Spojeném království Libor Sečka.

Premiérka Theresa Mayová opakovaně řekla, že její vláda může dát garance unijním občanům, že budou smět zůstat ve Spojeném království, třeba okamžitě. Jen je prý třeba současně myslet na osud britských občanů na evropském kontinentu. Lucie ví, že cesta k tomu zůstat v Británii nevede jen přes úspěch u soudu ve sporu s ministerstvem vnitra.

„Čekám na soud, ale mezitím doufám, že se stane něco v té nové legislativě, když se za to tolik lobbuje, aby celý proces žádosti o trvalý pobyt zjednodušil. Připojila jsem se na fórum Tři miliony a zjistila jsem, že nás jsou desetitisíce," dodává Lucie.

V posledních dvou čtvrtletích loňského roku zamítlo britské ministerstvo vnitra 12 800 žádostí o udělení trvalého pobytu občanům členských zemí Evropské unie. Zápornou odpověď dostalo 28 procent žadatelů. Pokud by touto procedurou museli projít všichni unijní občané, při stávajícím procentu zamítnutých žádostí by se asi 800 tisíc Evropanů muselo teoreticky po brexitu vrátit nedobrovolně do vlasti.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme